5G sítě otestuje pět českých měst, mezi nimi i Ústí nad Labem

  •  

Ústí nad Labem je jedním z pěti měst v Česku, kde se už od poloviny příštího roku pilotně rozběhne vysokorychlostní síť páté generace (5G). Mobilní technologie 5G budou přednostně testovat kromě Ústí nad Labem i města Bílina, Karlovy Vary, Jeseník a Plzeň.

„Jsme moc rádi, že 5G sítě se vyzkouší právě v našem městě. Dostáváme se tím mezi elitní skupinu měst a vytváříme tak zároveň ekonomickou příležitost pro komerční sféru. Je to určitě velké lákadlo pro inovativní firmy s vlastním výzkumem a vývojem, které budou chtít své nové technologie ověřovat v 5G prostředí,“ říká primátor města Ústí nad Labem Petr Nedvědický.

Město spolu s Inovačním centrem Ústeckého kraje vyhrálo soutěž Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva pro místní rozvoj „5G pro 5 měst“.  Nasazení 5G sítě v Ústí nad Labem umožní například provozovat takzvanou U Smart Zónu pro vývoj a testování autonomních (bezpilotních) systémů aut v městském provozu a také podstatně rozšířit uplatnění datové platformy Ústeckého kraje PORTABO, která má za úkol konsolidovat data z celého regionu v jednotném formátu.

„Domnívám se, že právě konkrétnost našich projektů v soutěži, tedy to, že přesně víme, k čemu 5G využít, také rozhodlo. Jsme zase o kus blíže testování bezpilotních aut ve městě a spolu s otevřenými daty nám technologie 5G otevírá řadu příležitostí pro reálné naplňování konceptů smart city, internetu věcí i provádět s tím spojený výzkum a vývoj, a bude také možné vytvořit živou laboratoř pro ověřování nových technologií přímo v praxi,“ dodává Martin Mata, ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*