Adam Ernest: Záporáci jsou mé nejoblíbenější postavy

  •  

Zaujal ho boj o Činoherák a hned po studiích Adam Ernest do Ústí přijel a hraje tu divadlo. Diváci ho z televizních obrazovek znají třeba ze seriálu Mordparta, kde hrál po boku Jiřího Bartošky. Vedle herectví ho baví také sport a hudba.

Jak jste se vlastně dostal k herectví? Bylo to vaše vysněné povolání?

Vlastně ne. Příležitostnou zkušenost s dramaťákem jsem měl, bavilo mě to, ale ve čtvrťáku na gymplu jsem viděl svoji budoucnost spíš v garáži s kapelou a vlašským salátem. Impuls k podání přihlášky na DAMU přišel od mojí bývalé přítelkyně.

A jak jste se ocitl v Ústí nad Labem?

Činoherní studio bylo první divadlo, ve kterém jsem usiloval o práci. Oslovil jsem tedy tehdejšího šéfa Honzu Plouhara, ten se na mě jel podívat do Disku a postupně jsme si, naštěstí, plácli. A jsem tu už od roku 2016.

Čím vás Činoherák nalákal?

Během mého studia na DAMU probíhala ona známá kauza – snaha místního establishmentu zničit Činoherák. To, s jakou vervou a energií za něj tehdejší osazenstvo bojovalo, mi hodně imponovalo. Ta průraznost připomínala punkovou kapelu. Byla to tedy určitá semknutost, vůle bojovat za společnou věc, která dokonale zapadá i do historického kontextu divadla.

A jak se vám tu hraje, jaké jsou Ústečané publikum?

Nutno říct, že já zatím moc jiných publik nepoznal, a tak to tedy můžu těžko srovnávat. Ale hraje se mi tu dobře. Pokud tedy přijdou diváci, což je stále lepší a lepší.

Najdete si i čas na poznávání města?

Snažím se. Většinu volného času stráveného v Ústí nad Labem ale investuji spíše do poznávání okolní přírody.

Poslední měsíce jsou poznamenány koronavirem. Co děláte, když nemůžete hrát nebo točit?

Spolu s pár kolegy jsme natáčeli postapokalyptický home made seriál, který se jmenuje Tady zatím dobrý. Každé tři dny jsme na sociálních sítích zveřejnili jeden díl, vše vznikalo na dálku s materiálem, jaký byl k dispozici. Točili jsme na telefony, scénář řešili konferenčními hovory… Poslední díl ale máme stále v šuplíku, protože s povolením karantény se život v divadle rozjel více než naplno. Rozhodně ale chystáme i promítání všech dílů v rámci off-programu divadla.

Na co byste nás pozval do Činoherního studia v nové sezoně?

No úplně na všechno od začátku až do konce.

Co máte raději? Divadlo nebo natáčení?

Musím říct, že poslední dobou mám blíž k natáčení. Možná to ale souvisí se zkušenostmi, kterých v téhle disciplíně nemám mnoho, a tedy nepoznané více láká.

A co film nebo seriál? Točíte nějaký?

Loni jsem dotočil seriál České televize Kukačky o záměně novorozeňat v porodnici, je to na motivy reálné kauzy, a teď ho každý pátek můžete vidět na obrazovkách. A na podzim jsem točil seriál Hvězdy nad hlavou.

Televizní diváci vás mohli zaznamenat i v roli Michala v seriálu Mordparta po boku Jiřího Bartošky. Jak se vám ta role hrála a jak se vám hrálo s takovou hereckou osobností?

Potkat se na place s Jiřím Bartoškou pro mě byla skvělá zkušenost. Mordparta byla mým prvním kontaktem s větší rolí než pouze epizodní, a tedy byla přítomnost ostříleného matadora příjemnou oporou. Vzpomínám rád, a to nejen z toho důvodu, že postavy, jakou byl i seriálový Michal – tedy záporáci, jejichž konání je způsobeno pnutím osudu, který nemohli ovlivnit, jsou mé nejoblíbenější.

Přemýšlel jste někdy o tom, co byste dělal, kdybyste nebyl herec?

Hrozně by mě lákala řemesla. Kovařina, truhlařina. Pak jsem taky dlouho snil o tom, že bych byl rybář v Dánsku. Nebo dřevorubec v Kanadě. Nebo bača na Slovensku se stádem ovcí nebo bych dělal lodního kapitána. Jezdit po světě s kapelou, bydlet v maringotce u oceánu. Taky jsem dlouho chtěl být provozovatel výčepu. Těžko říct.

Četla jsem, že i hudba je zásadní část vašeho života, přiblížíte nám, na čem právě pracujete?

Působím ve dvou dvoučlenných formacích. Jedna se jmenuje Matka – s tou jsme před pár měsíci vydali EP Krzysztof Azninski, které je k dispozici na Spotify, SoundCloudu a veškerých dalších platformách. Druhá pak Sebe – s tou právě pracujeme na debutové desce, přičemž je vydané EP a několik singlů a klipů. Další materiál byl vy-puštěn v polovině loňského září – klip a píseň – Pocta Mi-keovi T.

Jaké máte koníčky, co rád děláte ve volném čase?

Snažím se běhat se psem, cvičit, hodně číst a psát texty kapelám. Ale pak mám taky rád pivo a neformální posezení s přáteli…

Co zajímavého vás v nejbližší době čeká, nebo jste právě dokončil?

V době, kdy jsme dělali tento rozhovor, tak jsem byl právě na chalupě na Slapech s labelem Dayspeed music, pod který spadá Sebe. Z dílny jsme udělali hudební studio, na zahradě improvizovaný fotoateliér a během deseti dnů se tady vystřídají postupně všechny kapely, které zastupujeme. Nahrávají se live sessions, interpreti vzájemně coverují svoje písně, fotíme promo fotky…


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*