Atomová vědkyně se vrátila do rodného města

  •  

Americká atomová vědkyně Lilli Hornig se jako šestiletá holčička s kočárkem a s plyšovým medvědem vrátila do rodného Ústí nad Labem. Kolemjdoucí ji mohou vídat na chodníku před secesním činžákem na Masarykově ulici 1603/70, v němž přišla na svět roku 1921.

„Myslím, že většina Ústečanů ani neví, že tady žila žena, která se účastí na vývoji první atomové bomby podílela na porážce hitlerovského Německa a jeho spojenců. Až ji teď náhodně potkají, určitě jim v paměti uvízne,“ poznamenala původkyně projektu Michaela Valášková.

Pro nápad získala i majitele rodného domu Lilli Hornig. Na realizaci připomínky získala podporu 5 000 korun ze Spolchemie. Inspiraci pro netradiční pamětní desku v podobě fotografie v životní velikosti čerpala v zahraničí. K slavnostnímu odhalení došlo 1. listopadu, jen 16 dní před druhým výročím jejího úmrtí.

Lilli Hornig vystudovala Harvard. Od roku 1944 se v Los Alamos podílela na vývoji jaderných zbraní. Po prvním testu a zjištění reálné síly zbraní protestovala proti svržení bomb na lidské cíle, upřednostňovala výstražný výbuch v neobydlené oblasti. Po druhé světové válce byla aktivní v mírovém a feministickém hnutí.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*