Basta Cheerleaderds: Vítězství na konci dlouhé a složité cesty je hrozně fajn

  •  

Šikovné holky z Ústí zabodovaly. Ovládly republikový šampionát ve sportovním cheerleadingu a domů si přivezly zlaté medaile. A to je jen jeden z mnoha úspěchů sportovního klubu Basta Cheerleader, který před bezmála třiceti lety založila a trénuje Radka Bandasová. Podle ní jde o sport, který vyžaduje disciplínu a vzájemnou důvěru.

Staly jste vítězkami Mistrovství České republiky ve sportovním cheerleadingu. Co to vlastně je?

Cheerleading je poměrně nový sport, který k nám přišel ze Spojených států Amerických. Laicky se dá popsat jako spojení gymnastiky, tance a akrobacie dohromady.

Jak dlouhá je cesta k titulu mistryň republiky?

V roce 2001 se v České republice konalo historicky první mistrovství České republiky v cheerleadingu. My jsme se ho tenkrát zúčastnily v juniorské kategorii Dance a zvítězily! Toto vítězství nás přesvědčilo o tom, že jsme se vydaly správnou cestou a začaly jsme se cheerleadingu věnovat naplno i v ostatních kategoriích a divizích. Postupně se nám začalo dařit i v nich.

S rozvojem cheerleadingu u nás neustále asi přibývá i konkurence.

Dá se říci, že je to jako ve všech ostatních sportech, cesta je dlouhá a složitá, ale konečné vítězství na konci této cesty je hrozně fajn.

Kolik soutěží máte za rok? A dopadáte vždy tak skvěle?

Průměrně se účastníme během soutěžní sezóny osmi soutěží a samozřejmě i České národní cheer ligy. Ale jak jsem zmínila, konkurence už je velká, takže ne vždy nám zacinká. Většinou se nám ale daří si medaile ze soutěží přivézt.

Přiblížíte nám, jak dlouhé je vystoupení, které předvádíte. A jak vlastně dlouho trvá jeho nácvik?

Soutěžní sestava v týmové  kategorii cheer trvá 2:15 minut a choreografii trénujeme a ladíme celou soutěžní sezónu až do Mistrovství České republiky, takže přibližně devět měsíců.

Jde o docela náročnou disciplínu. Jaký je o to zájem a jak to vlastně dívky zvládají? Odpadají i nějaké?

Zase mohu říci, že je to srovnatelné s ostatními sporty. Většinou to dívky zvládají dobře. Samozřejmě, že ne všechny vydrží a cheerleadingu se přestanou věnovat.

Nebo naopak, nepodceňují někdy lidé váš sport? Nepovažují vás za tanečnice s třásněmi?

To máte pravdu! Když se řekne, cheerleading, tak spousta lidí vůbec netuší, o co jde. A ano myslí si, že tančíme pouze na schodech s pomy při hokeji (smích). Snad po přečtení tohoto článku zvýšíme lidem o cheerleadingu povědomí.

Jak často dívky trénují? A stávají se úrazy?

Trénujeme třikrát týdně, máme víkendová soustředění, prázdninové přípravné kempy. Cheerleading je o disciplíně a vzájemné důvěře, takže se nám daří úrazy hodně eliminovat. Pokud už k něčemu dojde, tak většinou jsou to podvrtnuté kotníky, naražené prsty a podobně

Kromě soutěží, můžou vás fanoušci někde vidět? Při jakých sportovních utkání roztleskáváte?

Dříve jsme působily na Slunetě na basketu v Ústí. Nyní je možné nás vidět u Blades, což je americký fotbal a koncem prázdnin jsme dělaly doprovodný program na utkání české reprezentace se Srbskem v rugby.

Vy jste se sama roztleskávala?

Bohužel, v době, kdy jsem se sportovně rozvíjela, cheerleading u nás ještě neexistoval, proto jsem se věnovala moderní gymnastice.

Do kdy se tomu dá věnovat? A co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodla věnovat trénování?

Cheerleadingu se dá věnovat neomezeně. Takže dokud můžete, tak prostě takzvaně cheerujete. V našem klubu máme i team familly, ve kterém trénují a soutěží rodiče dětí a přátelé cheerleadingu. Nejstaršímu cheerleaderovi je 58 let.

Jak těžké je skloubit rodinu a trénování?

Je to stejné jako v jiných zaměstnáních, musíte si vytvořit nějaký systém a pak už to jde.

Kde berete kostýmy?

Soutěžní uniformy a dresy si necháváme šít na zakázku. Jejich cena je různá, ale je v řádech tisíců. A návrhy na dresy jsou kolektivní práce.

V kolika letech se může dívka přidat k roztleskávačkám a co musí umět?

Nábor máme už pro děti od 4 let a nemusí to být jen dívky, cheerleading je i pro kluky a muže. Umět nemusí nic, potřebujeme jedince, kteří mají rádi pohyb, kolektiva snahu se něco naučit.

A pokud by nějaké dítko chtělo k vám do skupiny vstoupit, nebo ho rodiče sem chtěli dát, co musí udělat?

Přijít do tělocvičny na ZŠ Vinařská v Ústí nad Labem, každé  úterý, čtvrtek nebo pátek v 17:00 hodin, kde se dozví více.

Přiblížíte plány do budoucna?

Nyní nás čeká začátek nové sezóny. Začneme trénovat nové sestavy. Rádi bychom také obhájili loňské tituly a vyjeli na nějakou soutěž do zahraničí. Uvidíme, co nám další sezóna přinese.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*