Bez jízdenky nepojedete. Kontroly jsou už na zastávkách

ilustr. foto
  •  

Ústecký dopravní podnik se chce chránit před černými pasažéry prostřednictvím kontrol jízdenek již před nástupem do vozů městské hromadné dopravy. Zatím zavedl jen dva takzvané preventisty, časem by jich ale mělo přibýt.

Dopravní podnik zavedl nový způsob kontroly cestujících. V případě, že cestující nemá jízdní doklad, není mu umožněn nástup do vozidla. „Když se trolejbus nebo autobus blíží k zastávce, představí se a vyzvou cestující, ať si připraví své jízdní doklady. Cestujícím, kteří nemají jízdenku, pak není umožněn nástup do vozidla. Prioritou je především snížení počtu cestujících bez platného jízdního dokladu, ale i vyšší přínos do tržeb z jízdného. Jedná se o jedno opatření z mnoha, které jsme od nového roku zavedli,“ popisuje způsob kontroly Libor Turek, ředitel ústeckého dopravního podniku.

Vyškolení kontroloři mají na sobě oranžovou reflexní vestu s nápisem Dopravního podniku a při kontrole se prokazují odznakem přepravní kontroly. Pro zajištění jejich bezpečnosti jsou s nimi na zastávce také strážníci Městské policie Ústí nad Labem. Kontroloři jsou na vytipované zastávky posíláni podle interního rozvrhu. Namátková kontrola na určené zastávce probíhá 1 až 2 hodiny, dle situace, pak se preventisté přesouvají na další zastávky.

Výběr zastávek pro kontrolu není jen na problematických linkách a oblastech, kde je výskyt cestujících
bez platného jízdního dokladu jeden z největších, ale i v místech, kde je vyšší kumulace cestujících
na zastávkách. „Při první takovéto kontrole byl odliv cestujících ze zastávky Mojžíř sídliště markantní, ovšem za pár minut se vrátili s nově pořízenou jízdenkou a byl jim umožněn nástup do vozidla. Někteří cestující také
na zastávce čekají, ale když vidí, že přepravní kontrola na zastávce zůstává i po odjetí několika spojů,
pošlou si sms jízdenku nebo si zajdou koupit jízdenku a pak se na zastávku vrátí a nastoupí do vozidla, “ uvedl vedoucí přepravní kontroly Milan Hrudka. Podle něho dopravní podnik eviduje i zvýšený počet prodaných jízdenek přímo u řidiče. „Když se na zastávce objevíme opakovaně, cestující už tuší, co bude následovat a přijdou s platnou jízdenkou. Vidíme tak určitý pokrok v naší práci, “ dodal.

Zejména cestující, kteří si pravidelně kupují časové kupóny, tuto kontrolní činnost podle dopravního podníku pozitivně vnímají. „Škoda jen, že není možnost dělat tyto kontroly častěji a s větším počtem pracovníků. Personálně, organizačně a finančně je to velmi náročné. Kontrola je totiž jen na jednom místě a neobsáhne tolik linek jako mobilní přepravní kontrola,“ řekla Hrudka. Proto chce podnik jednat se starosty městských obvodů, zda by tuto činnost nemohli převzít preventisté, kteří by pracovali pro obvodní radnice a na které by mohly být čerpány
finanční prostředky z Úřadu práce. „Další posun lze očekávat v instalaci nového elektronického
odbavovacího systému, který umožní zejména řidičům MHD zlepšit kontrolu platnosti jízdních dokladů.
Ještě bych chtěl touto cestou pochválit řidiče vozidel za výbornou spolupráci,“ podotkl Hrudka.

Preventisté se ale setkali i s obcházením této nové kontroly. „Cestující nám často ukáže před vstupem do vozidla nově koupenou jízdenku, ale při samotném nastupování si ji vymění za již použitou a označí si v označovači jízdenek tuto použitou jízdenku, která je ovšem neplatná. Při takto prováděných kontrolách jsme byli nuceni změnit strategii a je nutné, aby byla další osoba přítomna právě u označovače jízdenek a sledovala cestujícího, jak si označuje jízdenku.
Nedochází pak k opakovanému značení jedné a téže neplatné jízdenky,“ uvedl jeden z přepravních kontrolorů.


  •  

7 komentářů on Bez jízdenky nepojedete. Kontroly jsou už na zastávkách

  1. V Teplicích se nastupuje pouze u řidiče,který do vozidla nikoho bez platné jzdenky nepustí.Vystupuje se pouze uprostřed a vzadu vozu.Je to jen o začátek,vůbec to nezdržuje,lidi si zvyknou.
    Žádný preventista být nemusí-stojí další výdaje.

  2. Nejdříve nějaký preventista, potom řidič a pak revizor. Potom už jenom zvýšit jízdné. Podle jakého zákona mě může nějaký preventista kontrolovat? Koho potřebuje dopravní podnik zamšstnat.

  3. přesně už se zase na dopravním podniku papalaši nudí tak neví co by aby ředete více bral je to pořad dokola jen strategie jak z lidí vytahnout co nejvice prachu do státní pokladny nic víc jednoduchý system ne co tu řešíte magoři v děčíně se celodenně nastupuje předníma dveřma jinak nikdo nejede jak vubec me nějakej preventista muze kontrolovat a jeste venku na ulici jedte večer do předlic a bude tam 50 cikánu chtít jet a to vas chci videt jak to budete delat

  4. já s tím souhlasím,proč by jsme si měli my normální lidi kupovat jízdenky a ostatní si jezdí věčně načerno opakovaně a stejně jich je pořád plnej trolebus a večer jakoby narychlo ukážou mobil a já silně pochybuju,že v něm mají jízdenku,jenže jak to má řidič kontrolovat když nastupuje víc lidí a tyhle existence se přimotaj do davu

    • Viz 57 alias „černá střela“ trasa Mojžíř – Předlice. Kolikrát se mi už stalo že sem šel na vlak a byla odstavená před zastávkou a dovnitř se sunuli policajti s revizorama. Nj ale ona naše romská „většina“ to má u spodního otvoru , ten tu pokutu přímo před nima zmačká , dá si cigaretu a naskočí hned na další spoj co jede kolem.

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*