Café Nobel: Máme se bát supervulkánů?

  •  

Vybuchují jednou za desítky až stovky tisíc let a jejich exploze mohou ovlivnit klima na celé planetě. Strukturní geolog Prokop Závada z Geofyzikálního ústavu AV ČR ve čtvrtek 11. ledna během svépřednášky v ústecké kavárně Fokus kafe vysvětlí, kde supervulkány vznikají, co způsobuje jejich ničivé erupce a jak se jejich aktivita v současnosti sleduje.

Sopečná činnost je fascinujícím projevem vnitřní energie naší planety.Přenos tepla z jádra až k zemské kůře na povrchu řídí tektonické pohybyi vznik tavenin, které stoupají k tělesům sopek na povrchu Země.

„Zatímco řada sopek vybuchuje s malou intenzitou a s periodou zhruba desítek až stovek let, výbuchy tzv. supervulkánů jsou mnohem vzácnější. Jsou však schopné vyvrhnout do atmosféry více než tisíc kubických kilometrů horninového materiálu, způsobí tlakovou vlnu a spad popela na rozsáhlém území kolem sopky. Globální klimatická změna, která v důsledku výbuchu supervulkánu nastane, může trvat i několik desetiletí. K explozi některého ze supervulkánů však naštěstí dochází jen zhruba jednou za deset tisíc let,“ říká Prokop Závada.

„Z téměř dvaceti supervulkánů, o kterých vědci vědí, náš host představí především supervulkány Yellowstone v americkém státě Wyoming a Campi Flegrei poblíž italské Neapole, jehož výbuch by se nás dotkl nejvíce,“ dodává koordinátor cyklu Café Nobel, Frederik Velinský.

Přednáška v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem začne v 18:00 h. Místa si můžete rezervovat na adrese fokuskafe-usti@fokuslabe.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*