Činoherák si připomene rekvizitáře Zbyňka „Byndu“ Roubala

Expozice přibližuje Roubalovu tvorbu od počátků 70. let. Zdroj: Činoherák Ústí
  •  

Rekvizitář, kulisák, příležitostný herec, ale především skvělý kamarád – tím vším byl Zbyněk „Bynďa“ Roubal pro kolegy z Činoheráku. V divadle působil dlouhých 25 let, než jeho život ukončila v roce 2003 tragická autonehoda. V pondělí 2. března by „Bynďa“ oslavil 61. narozeniny. Činoherák Ústí se rozhodl toto výročí připomenout výstavou „Vše nejlepší, Bynďo“, která je průřezem Roubalovy tvorby.

Vernisáž výstavy se koná v pondělí 23. února v 18.00 hodin v budově Činoherního studia na Střekově.

Expozice přibližuje Roubalovu tvorbu od počátků 70. let. Foyer v budově Činoherního studia ve Varšavské ožije obrazy, které divadlu zapůjčili Bynďovi kamarádi a sympatizanti divadla.

Většina prací se zrodila v ateliéru přímo v prostorách divadla – tam, kde se dnes nacházejí šatny herců.

Zbyněk Roubal studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem.

Snažil se pak dostat na umělecko-průmyslovou školu, ale ač byl nadějným výtvarníkem, se svým rebelským přístupem neměl šanci. Dveře mu zavřeli i k učitelství, a tak se Bynďa vydal na „dráhu“ knihkupce a následně zakotvil jako kulisák v ústeckém Činoherním studiu.

Bynďova tvorba spadá do lounské krajinářské školy. Častým motivem jeho obrazů byli sloni, inspiraci čerpal ve světě divadla a také na rybách. I proto se v jeho pracích můžeme seznámit s řekou Labe v těch nejtajemnějších a nejbarvitějších polohách, jaké si jen člověk dokáže představit.

Výstava „Vše nejlepší, Bynďo“ potrvá do 15. března. Návštěvníci ji mohou vidět pokaždé, když se na Střekově hraje, vždy od 18.00 hodin.

Večer vyvrcholí Kopancem

Hned po vernisáži, v 19.00 hodin, pokračuje program dramatem Kopanec od úspěšných německých autorů Andrese Veiela a Gesine Schmidt. Inscenace líčí případ brutální vraždy šestnáctiletého kluka ve východoněmeckém Potzlowě v létě roku 2002.

Sugestivní dílo získalo hned několik prestižních ocenění. Kopanec zazářil na nejuznávanějším německém divadelním festivalu Theatertreffen der Berliner Festspiele a jeho filmové zpracování získalo ceny Grand prix na Nyon visions du Reel a New Berlin Film Award.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*