Činoherní studio otevře novou sezónu premiérou pohádky

  •  

Svatojánský oheň, pohádka básníka Karla Šiktance bude první premiérou nové, 51. sezóny ústeckého Činoherního studia. Režie se ujme autorův vnuk, umělecký šéf ústecké činohry David Šiktanc. „Nápad, že bych ji inscenoval, mi vnukla dramaturgyně Tereza Marečková – a je pro mě osobně důležité, že jsem o tomto plánu autorovi-dědečkovi stihl říct krátce předtím, než na konci minulého roku zemřel.“ Svatojánský oheň se svého prvního uvedení dočká v pátek 14. října v 18 hodin jako součást Divadelního festivalu KULT.

„Tuto rodinnou vazbu nezmiňuju jen proto, abych předešel jakýmkoli nedorozuměním, ale proto, že bude určitým východiskem: dědeček vypráví svému vnukovi příběh o prahovém rituálu přeskakování ohně, během kterého se svým způsobem chlapec proměňuje v muže. Chlapec se během něho zraní a utíká se svým zraněním, které nedokáže snést, pryč z rodné vsi, putuje a hledá usmíření,“ podotýká David Šiktanc.

Činoherní studio se k pohádce vrací po delší době. Dramaturgyně inscenace Tereza Marečková k tomu dodala: „Pohádky, ať chceme nebo ne, rozvíjejí naši citlivost a schopnost vnímat, otevřít se a hrát si. Kdo si hraje, nejen že nezlobí, ale také je inovativní, tvořivý a odvážný. Když pak v dospělosti hrajeme „vysokou hru“, moc tyto vlastnosti potřebujeme.“

David Šiktanc obsadil do hlavní role Matouše Petra Uhlíka, spolu s ním vystoupí Annette Nesvadbová, Marta Vítů, Jaroslav Achab Haidler, Jan Hušek a Jan Plouhar. V roli Starosty pak budou alternovat Matúš Bukovčan a hostující Hynek Chmelař. Představení je vhodné pro děti od 6 let. Premiéra je 14. října v 18:00, reprízy: 16. a 21. října v 18:00 hodin.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*