Další 4 miliony od kraje pro UJEP pomohou hlavně doktorandům

Rektor UJEP Martin Balej
  •  

Krajské zastupitelstvo schválilo dodatečné žádosti ústecké univerzity o finanční podporu ve výši 4 milionů korun. Peníze budou použity zejména na podporu mladých začínajících vědců, doktorandů centra fakulty strojního inženýrství a fakulty zdravotnických studií. Ústecký kraj dotaci UJEP odsouhlasil v rámci rozdělování přebytku hospodaření za rok 2017.

Do podpory mladých doktorandů bude směřovat dotace ve výši 2 miliony korun. Výše doktorandského stipendia je aktuálním tématem akademické veřejnosti. Zkvalitnění doktorských studijních programů a podmínek doktorandů je jednou z priorit UJEP.

„Často je stipendium tak nízké, že demotivuje mladé začínající vědce v zahájení akademické dráhy,“ vysvětluje rektor Balej.

Částka 2 miliony korun umožní UJEP podpořit 67 mladých doktorandů částkou 2 500 Kč za měsíc, a to i zpětně od začátku roku 2018. Jejich stipendium tak bude měsíčně činit 13 750 Kč, což je více, než pobírají doktorandi např. v Brně či Olomouci.

Další díl „dodatečné“ dotace pro rok 2018 si rozdělí fakulta strojního inženýrství a fakulta zdravotnických studií. Částka 1,2 mil. korun bude použita na dovybavení a provozování Centra virtuálních prototypů a aditivních technologií na fakultě strojního inženýrství.  Částka 0,8 mil. korun byla poskytnuta fakultě zdravotnických studií na zkvalitnění profesní přípravy budoucích absolventů, a to zejména zapojením zvýšeného počtu lékařského a zdravotnického personálu (odborníků z praxe) do vzdělávání sester.

„Jako Ústečan jsem velmi hrdý, že krajští zastupitelé a Krajský úřad v Ústeckém kraji vědí, že investice do vzdělání je tou správnou investicí, která se, zvláště našemu kraji, tisíckrát vrátí. Finanční podpora směřovaná do doktorandů, kteří u nás v Ústí budou pobírat vyšší stipendia než v Brně či Olomouci, a investice do technických a zdravotnických oborů je, jak jsem přesvědčen, správnou volbou,“ dodává rektor UJEP Martin Balej.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*