Další nové přírůstky v ústecké zoo

  •  

Papoušci jsou zastoupeni v ústecké zoo pouze v omezeném počtu, ale chovatelské úspěchy mají nesporné. Každým rokem dochází k odchovům u několika druhů. V tomto roce mají prvenství afričtí žakové šedí. Ti jsou známí svou schopností opakovat zvuky i lidskou řeč.

„V naší zoo se jim v tomto směru nevěnujeme, zaměřujeme se na sestavení fungujícího chovného páru a odchovávání mláďat,“ vysvětluje tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová.

Mláďata jsou zpočátku neopeřená a slepá, takže rodičovská péče je u papoušků naprostou nezbytností. Ústecký pár je zkušený, samice pochází z přírody, samec byl odchován v brněnské zoo a mláďata odchovávají pravidelně každým rokem. Letos se ze čtyř vajec vyklubala tři mláďata.

„Naše zoo chová papoušky již desítky let v zázemí, kde mají klid a nejsou ničím rušeni. Zaměřili jsme se na velké a střední druhy papoušků, kolekce našich arů je poměrně výjimečná,“ doplňuje Věra Vrabcová.

Chovný pár žaků šedých snesl vejce již v prosinci loňského roku, ale mláďata se začala klubat až letos, po cca 28 denní inkubaci. Do hnízdní boudy není zaveden kamerový systém, ale u žaků je poznat hnízdění podle jejich chování, oba rodiče si snůšku i mláďata urputně brání.

„Proto do jejich expozice vstupujeme, pouze pokud je to nezbytně nutné. Na vejcích sedí pouze samice, která mláďata po vylíhnutí krmí, zhruba po pěti dnech se připojuje i samec, takže jim potravu nosí oba rodiče,“ dodává chovatelka Andrea Gruntová.

Domovem žaků šedých jsou tropické pralesy Afriky okolo rovníku. Pro svoji schopnost napodobovat zvuky i slova patří mezi nejoblíbenější druhy papoušků v soukromých chovech.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*