Další úspěšný odchov v zoo. Čejky mají mladé

Foto: Ingrid Veselá Volfová
  •  

Minulý týden se poprvé vylíhla tři mláďata čejkám australským, v pátek 5. března se ze skořápky vyklubala první dvě a o den později se přidalo třetí.

„Týden před snůškou začal pár stavět hnízdo, kde jako materiál využil slámu a větší kamínky vybrané z písku. Poté samice snesla vejce a o měsíc později se pár radoval ze svých potomků,“ vysvětluje zoolog Lukáš Ševcovic a dodává, že úspěšnému rozmnožení těchto ptáků předcházel loňský nezdar.

„Samice již snesla jednu snůšku se třemi oplozenými vejci, ale dvě byla predována, pravděpodobně potkany a poslední se nevyvinulo. V té době čejky obývaly expozici vodních ptáků, kde prostory umožňují nežádoucí zásahy volně žijících zvířat. V současné době se snažíme o výstavbu nové voliéry, která podobným událostem zamezí.“

Aktuálně je celá ptačí rodina v zázemí v budově zimoviště, kam se na zimu a chladné období čejky přesouvají. Do expozice australského ptactva v dolní části zoo se budou stěhovat až v dubnu, kdy to venkovní teploty dovolí. Letošní přírůstky spolu se svými rodiči nezůstanou, o zástupce tohoto druhu je velký zájem, a proto se v budoucnu přesunou do jiné zoologické zahrady či soukromého chovu.

Čejky australské jsou v ústecké zoo chovány od roku 2018, kdy jako první přišel samec z Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou a rok později se k němu připojila samice pocházející ze soukromého chovu.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*