Daryna Nabojčenko: Byla jsem hodně aktivní dítě, přebytečnou energii bylo třeba někde ventilovat

Foto: archiv DN
  •  

Plavkyně Daryna Nabojčenko má rozjetou skvělou kariéru. Sbírá jeden úspěch za druhým a jejím cílem je olympiáda. A i když její jméno napovídá, že není původem z Čech, tak pro ústecké plavání žije a překonává světové rekordy.

Začínala jste s plaváním České Lípě, teď plavete v Ústí. Co vás k této změně vedlo?

Trénovala jsem v České Lípě u Tomáše Choce, poté rok pod dohledem svého táty. Musím říct, že to bylo náročné, byli jsme furt spolu doma, na bazénu, v posilovně. Pro oba to bylo náročné období, začali jsme se hádat. Pak ale na letním mistrovství České republiky mě oslovil trenér Roman Eckert a mi nabídnul jít plavat za Ústeckou akademii plaveckých sportů. Řekli jsme si, že to bude lepší pro jak pro mě, tak i pro tátu. Přešla jsem do Ústí nad Labem a Roman Eckert se stal mým trenérem na další čtyři roky. Teď mě trénuje Jan Kreník.

Jaký je v Ústí bazén a jak se vám zde trénuje?

Musím říct, že za mě Ústí je dobré město na sport. Je tu všechno poblíž. Bazén je teplý, čistý a dlouhý, což na trénink ideální. Máme dobrý prostor na to se rozcvičit před tréninkem, je tu všechno, co potřebujeme.

Kdy jste začala s plaváním a kdo vás k tomu vedl?

Byla jsem hodně aktivní dítě, takže bylo potřeba někam tu přebytečnou energie dávat (smích). A jelikož moje mamka plavala zamlada velmi dobře, byla dokonce v ukrajinské reprezentaci, tak bylo rozhodnuto velice rychle, jaký sport budu dělat. Takže už od první třídy se plavání stalo velkou součástí mého života.

Před nedávnem jste překonala rekord. Stala jste se první ženou, které se podařilo zaplavat 50 metrů motýlek pod 26 vteřin…

Už první závody na začátku sezony ve Znojmě ukázaly, že to bude zajímavý a úspěšný půlrok. Ale to, že jsem schopna zaplavat český rekord, jsem ještě nevěděla. Pak jsem si uvědomila, že mám na to plavat opravdu hodně rychle, a řekla jsem si, že to pod 26 vteřin tenhle rok určitě musím zaplavat. A ono se povedlo

V současné době se dá říct, že máte opravdu skvělou formu. Jak náročné to je?

Samotný závod není náročný. Na 50 metrů je náročné se připravit, protože pokud to nezvládneš před startem, když skočíš do vody, nejde už nic udělat. V podstatě mluvíme o setinách, takže všechno musíš umět co nejlíp automaticky, aniž bys nad tím nějak přemýšlel. Moje tréninky jsou tak především o technice, nad kterou já neustále přemýšlím a kontroluji si ji.

Připomeňte nám, jakých dalších úspěchů jste dosáhla…

Dokázala jsem se hodně zlepšit na stovku kraul a motýlek. Zde věřím, že jsem schopna plavat ještě líp, jen to chce čas. Na padesátce kraul jsem zaplavala A limit na mistrovství Evropy a zlepšila si osobní rekord. Společně s Mírou Knedlou, Bárou Janíčkovou a Matějem Zábojníkem jsme dokázali překonat český rekord na mix štafety, což je tak velký úspěch.

Jsou ještě nějaké rezervy?

Vždycky se je kam zlepšovat, sice dělám plavání už dlouho, až teď přibližně rok a půl se mu věnuji opravdu intenzivně. A i za tak krátkou dobu, jako je ten zhruba rok intenzivního tréninku, jsem se dokázala hodně zlepšit. Stále ale dělám hodně chyb, nemám tak velkou sílu a vytrvalost. Takže ano, stále je na čem pracovat.

Jaký máte tréninkový den?

Ráno buď plavecký trénink, kde se minimálně patnáct, ideálně ale třicet minut rozcvičuji. Nebo jdeme do posilovny na hodinu a půl. Odpoledne mám vždycky bazén, zase rozcvička ale už víc silová a pak hodina a půl plavání.

Musíte dodržovat nějakou speciální životosprávu?

Snažím se jíst zdravě, ale zatím se to ještě učím. Pro velký sport je důležité vědět, kdy a co musíš jíst. K tomu jsem však došla teprve nedávno. Takže se nyní snažím, aby se zdravé stravování stalo součástí mého života.

A je v tom všem důležité mít dobrého trenéra?

Samozřejmě, že trenér hraje velkou roli. Měla jsem jich hodně, a každý mi něco předal. Nezáleží jenom na to, jak dobrý je trenér nebo sportovec, důležité je, aby oba dva si sedli povahově, myšlenkově. Je to člověk, se kterým jste víc než se svou rodinou, alespoň já to tak mám. Takže pokud máte různý pohled na život, hádáte se, a nemůžete se dohodnout na základních věcech, pravděpodobně to daleko společně nedotáhnete. Taky velkou roli hraje důvěra. Trenér potřebuje vědět, jak jsi na tom psychicky, aby ti kdyžtak pomohl, a ty se nesmíš bát se mu s čímkoliv svěřit.

Vy se plavání věnujete profesionálně?

Plavání pro mě není jen sport, je to můj život, takže ano.

Dá se tím uživit? Je zájem sponzorů o plavecký sport?

Ano dá se tím uživit, ale musíš být opravdu na vysoké úrovni, aby si za to dostával peníze, za které můžeš v pohodě žít. Můžeš si vydělat na závodech občas, za překonání rekordu, za výsledky na velkých závodech.

Co vás v následujících měsících čeká?

Za chvíli bude začátek letní sezóny, což znamená, že teď bude hodně trénování. Už máme plán, co musím udělat já a co musíme udělat společně s trenérem.

Žijete, trénujete, studujete v Ústí nad Labem. Jaké místo tu máte nejraději?

Neřekla bych, že jsem toho viděla v Ústí hodně. Přiznám se, že jsem většinou buď doma, ve škole nebo na bazénu. Ale asi nejvíc mám ráda náš bazén a celkově ústeckou Klíši.

Vaše jméno prozrazuje, že nejste rodilá Češka. Prozradíte, odkud pocházíte a jak dlouho žijete na severu Čech?

Pocházím z Ukrajiny, stejně jako celá moje rodina. V Česku jsem už 10 let z toho 6 let v Ústí.

Co ráda děláte, když neplavete?

Když mám volný čas, ráda ho trávím s čajem u dobrého filmu nebo seriálu. Také hraji občas na PlayStationu. Ale nejvíc mám ráda trávit svůj volný čas s rodinou a se psy. Domů sice nejezdím tak často, ale vždycky když tu možnost mám, tak toho využiji.

Ještě určitě budete několik let plavat, ale jaké máte plány do další budoucnosti?

Chci plavat dál a dostat se na olympiádu, zkusit toho dokázat co nejvíc. Co se týče školy, chtěla bych studovat to, co by mě doopravdy bavilo, a to zatím hledám.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*