David Deyl: Kdyby byla dálnice, neodstěhoval bych se

  •  

Idol dívčích srdcí, zpěvák David Deyl, finišuje s přípravou svého třetího alba. To vyjde v září. Prý bude výjimečné. Když jsme se před pěti lety potkali poprvé, vyšlo mu debutové album Hlavolam, byl na startu své kariéry, žil v Chlumci a byl svobodný.

Co je nového ve tvém životě vyjma toho, že chystáš nové album?

Moc se toho nezměnilo… (smích). A žiji teď dokončením třetího alba, které bude celé o melodice s velkým orchestrem s krásnými texty, které vypovídají naše životní příběhy. Našel jsem žánr, který je mému srdci nejbližší a ve kterém se cítím skvěle. Je to classical-crossover, ve kterém využiji klasické pěvecké vzdělání a ve kterém komponuji nejvíce uvolněně.

A co lásky? Je nějaká na obzoru?

Lásku mám stále stejnou, je to přece hudba, se kterou mám intimní dennodenní vztah (smích).

Tvé písničky lámou dívčí srdce, tak v čem je problém?

Problém není v ničem. Já miluji a doufám, že i já jsem milován (smích).

Přestěhoval ses z Chlumce do Prahy. Je nutné, aby lidé, kteří se pohybují v hudební branži, byli v centru dění, tedy v Praze?

Myslím si, že to není důležité bydlet v Praze, ale mě k tomu donutila logistika a stále nedokončená dálnice D8. Kdyby byla dokončená, klidně bych zůstal v mém rodném Chlumci, kde to mám moc rád.

Chybí ti Ústí a Chlumec?

Chybí a moc, a ještě více přátelé. Jsem s nimi ale v kontaktu přes sociální sítě, tak aspoň máme nějaký kontakt.

Co vlastně na Ústí potažmo Chlumci máš rád?

Příroda je zde nádherná a vzpomínky, které mám z dětství na různá místa, mají pro mě magickou přitažlivost. Chlumec je krásné, čisté město, kde se lidem dobře žije. V Ústí je výborná Pedagogická fakulta má Alma Mater, kam rád chodím za přáteli na děkanát a katedru hudební výchovy. Pokud mám nějaký zdravotní problém, tak využiji výborné péče ústecké nemocnice.

Studoval si na ústecké univerzitě hudební výchovu pro střední, základní a základní umělecké školy. Neláká tě učit a objevovat mladé talenty?

Být dobrým učitelem je náročná věc na přípravu. A pokud chceš žáky, studenty zaujmout, musíš jim dát vždy něco navíc, než je standart. Když jsem učil na ZŠ Chlumec hudební výchovu, bavilo mě nosit do hodin písně, skladby, které byly blízké žákům, poslouchali je v rádiu, iPadu, telefonu. Naučil jsem se je přesně podle originálu a pak zpívala celá třída. Cítil jsem, že je to baví, a to bylo pro mě motivující. Samozřejmě jsme probírali i dějiny hudby a základní teorii, to už je ale bavilo méně.

Ještě stále spolupracuješ s univerzitou? Pokud se nemýlím, měl si jakýsi projekt zpívání na školách…

Ano spolupracuji a vždy budu. Na katedře jsou výborní teoretici, ale zároveň i muzikanti. V současné době úzce spolupracuji s Václavem Krahulíkem, který se podle mne narodil v klavíru, jinak si jeho virtuozitu na druhou nedokáži vysvětlit.

Když jsme u objevování talentů, jak vnímáš televizní soutěže jako Xfactor nebo Hlas…, kde talenty hledají?

Nejsem příznivcem těchto soutěží, důvody jsou složité a komplikované na stručnou a rychlou odpověď. Je to určitá šance pro lidi, kteří nemají kontakty ani peníze na svá první dema. Je to dobrá reklama, ale jen po dobu, kdy jste na obraze televizí. Po skončení soutěže je velmi těžké udržet si pozornost médií v takové míře.

Takže by se nepřihlásil do takové soutěže?

Nepřihlásil, protože bych na to neměl sebevědomí, jít před nějako porotu a obhajovat před ní co umím. Je to pak taky hodně o štěstí a sympatii.

david deyl

Ty jsi svou pěveckou kariéru odstartoval v dětském souboru Koťata, kterému šéfuje tvoje maminka. Bylo tedy předem jasné, že prostě budeš Kotě?

Nejdříve jsem byl Mourek a pak až Kotě (smích). Popravdě řečeno jsem moc nevystupoval, protože sem zlobil a narušoval běh koncertů. Museli mě vždy vyvést do zákulisí.

A honila tě maminka do zpívání a klavíru, nebo jsi to dělal dobrovolně a rád?

Táta mě honil, abych cvičil na piano a maminka zase na hodiny zpěvu. Je pravda, že to zabralo spoustu času, ale dnes jsem rodičům vděčný za vše.

Dá se říct, že nebýt Mourků a Koťat, nebyl by dnes David Deyl?

To nevím určitě, ale získal jsem s Koťaty velké zkušenosti na pódiu a zkoušel jsem si tak i kontakt s publikem.

Zazpíváš si ještě nyní s Koťaty?

Zpívám pravidelně na Vánočním koncertě. A pokud to vyjde, tak i na Chlumeckém létě.

Poprvé jsem tvé jméno zaznamenala asi před šesti lety. Jakýsi David Deyl byl předskokanem koncertu Jamese Blunta. Jak si se k tomu dostal?

Zpívat před takovou hvězdou jako je James Blunt byla výzva. Zařídila mi to Iva Milerová, nynejší ředitelka mého vydavatelství Supraphon. Poslala mé nahrávky managementu J.B. a ten souhlasil, že si před ním zahraji. Byl jsem v situaci, kdy mě nikdo neznal a mé písně už vůbec ne. A teď jsem měl předstoupit před plnou halu lidí a začít je bavit… Naštěstí jsem to zvládl a ohlasy byly velmi pozitivní. Na základě toho jsem podepsal smlouvu na vydání debutového alba Hlavolam.

Který moment ve své kariéře považuješ za zlomový? Tento?

Na zlomový moment čekám a věřím, že přijde s novým albem, na kterém pracuj již rok a půl!

Jak moc je důležité v téhle branži narazit na správné lidi?

Každý umělec potřebuje tým lidí, kteří mu poskytne full servis, aby se mohl soustředit jen na svou hudbu. Bez tohoto týmu je to velmi těžké. Já jsem v současné době hýčkán týmem profesionálů ze Supraphonu v čele s již zmiňovanou Ivou Milerovou.

Býváš srovnáván s Tomášem Klusem, Markem Ztraceným… Pomáhá to nebo naopak škodí?

Na to nedokážu odpovědět.

Máš mezi zpěváckými konkurenty kamarády? Jde to vůbec?

Mezi mé dobré kamarády patří Xindl X, Monika Absolonová, Marcus Tran. Přátelství mezi umělci je myslím normální jako v jiné branži. Takže je to zcela individuální věc.

Spolupracoval si s Karlem Gottem, Helenou Vondráčkovou…Jaké to je se pohybovat vedle takových zpěváckých legend české popmusic?

Helena Vondráčková je úžasná zpěvačka a během 70 společných koncertů jsem poznal, že je i dobrý člověk se srdcem na správném místě. Vždy je usměvavá a pozitivně naladěná. To samé platí u mistra Karla Gotta. Je to člověk s kosmickou energií a hlasem od Boha. Vždy se rád fanouškům podepíše a věnuje jim svůj drahocenný čas a tím je pro mě Karel velkým vzorem.

Máš nějaké rituály před koncertem nebo třeba talismany?

Vždy se rozezpívávám a hodinu před koncertem se začínám koncentrovat.

Plánuješ letos koncert v Ústí, v Teplicích?

Samostatný koncert asi ne, ale nějaké vystoupení určitě ano.

Jakou muziku vlastně posloucháš? Stále vede One Republic?

V současné době u mě vede žánr classical crossover. Poslouchám Laru Fabian, Il Divo nebo výborného Kanaďana Cody Kareyho.


Moje nej…
Číslo:
24
Jídlo:
brokolice
Interpret:
Lara Fabian
Kniha:
4 dohody
Politik:
politiku nemám čas ani chuť sledovat
Citát,krédo:
Co tě nezabije to tě posílí.

Profil:
Zpěvák a textař David Deyl se narodil 26.12.1984 v Ústí nad Labem. V roce 2009 vydal debutové album Hlavolam a v roce 2011 album Zásah. Stal se objevem roku na TV Óčko v roce 2009 a o rok později zpěvákem roku. Vystudoval ústeckou Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně. Je svobodný.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*