
V průběhu letošního roku proběhne transport slonice Delhi do franzouzského zařízení Elephant Haven – European Elephant Sanctuary. Delhi je podle chovatelů z francouzského zařízení vhodnou adeptkou pro připojení k 54leté slonici Gandhi. „Přesun tak nabral konkrétní obrysy. Věříme, že Delhi s Gandhi vytvoří harmonickou dvojici,“ přiblížila hlavní zooložka Petra Padalíková.
Toto chovatelské zařízení se specializuje na chov sloních samic, které z objektivních zdravotních, genetických či sociálních důvodů nemohou být zařazeny do reprodukce a chovu v rámci evropského ex-situ programu. EHEES disponuje rozlehlými pastvinami o rozloze 28 hektarů, což je srovnatelné s celkovou rozlohou ústecké zoo.
Delhi je po úhynu slonice Kaly v roce 2018 jediným chovaným slonem v Zoo Ústí nad Labem. „Přebudování stávajícího pavilonu tak, aby splňoval moderní trendy chovu slonů, je technicky v podstatě nemožné a z dlouhodobého pohledu neperspektivní. Z tohoto důvodu jsme po pečlivém zvážení všech aspektů myšlenku přestavby zavrhli,“ upřesňuje ředitelka Pšenková.
V budoucnu by měl stávající pavilon s přilehlými výběhy patřit orangutanům bornejským a dalším ohroženým druhům asijské fauny. „Jsem přesvědčena o tom, že se nám podaří vybudovat nadčasovou a chovatelsky funkční expozici, která bude chloubou zoo a příkladem pro další chovatelská zařízení,“ uzavírá Pšenková.
Návrat slonů do ústecké zoo je otázkou. Podle vedení zahrady je vázán na rozšíření areálu na rozlehlé louky Mariánského vrchu a vybudování pavilonu, který bude vyhovovat jejich nárokům. Projekt „Sloních plání“ tak bude zahrnut do nově aktualizovaného generelu zoo.
Přidat komentář