Den architektury letos pozve opět za architektonickými skvosty

  •  

Příští týden začíná festival Den architektury. Největší architektonický festival u nás nabídne od 29. září do 5. října na více jak 450 zdarma přístupných akcí po celé České republice i na Slovensku. Pestrý festivalový program se uskuteční i v Ústeckém kraji a pozve opět na exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky s poutavým výkladem, přednášky nebo program pro děti. Festival se letos zaměří na výjimečná konstrukční řešení, a to jak v historické architektuře, industriální architektuře, tak u staveb 20. až 21. století.

„Na nejrůznějších místech republiky připomeneme také dílo výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let, a vydáme se také po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil před 100 lety,“ dodává zakladatelka a ředitelka Dne architektury Marcela Steinbachová. Program Dne architektury vzniká ve spolupráci s místními spolky, iniciativami či architekty.

Třináctý ročník festivalu Den architektury nabízí bohatý program i v Ústí nad Labem. Zde se program zaměří například na konstrukční zajímavosti a historii vzniku mostů Dr. Beneše a Mariánského, které představují pro obyvatele páteřní spojnice a svou funkcí i estetikou se výrazně podepsaly do dnešní podoby města. Komentovanou procházku povede teoretik architektury Tomáš Pavlíček.

Další z architektonických procházek vedená Tomášem Petermannem pozve za „oblouky“ architekta Josefa Zemana. Zamíří jak k zimnímu stadionu a letnímu kinu, tak jeho dalšími ústeckými realizacemi. Festivalový program se soustředí také na dominantní stavby Ústí nad Labem (Krajský úřad, Magistrát města a Dům kultury), které se promítly do podoby i společenského života města či Galerii Emila Filly. Dům umění Ústí nad Labem zve také v rámci Dne architektury děti i dospělé na workshopovou hru Metropolis, v rámci které si mohou vytvořit model města podle svých představ. Workshop pro předškolní děti se pak uskuteční v sále Hraničář, kde budou pracovat s prostorovou stavebnicí od umělkyně Andrey Kaňkovské a třemi ikonickými stavbami Ústí nad Labem.

Vstup je zdarma, v některých případech je potřeba s ohledem na kapacity rezervace předem. Podrobný program je k dispozici na www.denarchitektury.cz.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*