Dětské Café Nobel si posvítí na středověké hrady

3D model hradu Panna nedaleko Řepčic na Litoměřicku. Autoři: Ivan Lehký a Milan Sýkora
  •  

Bývaly středověké hrady na severozápadě Čech okázalými sídly, pyšnými symboly vlády, bezpečnými útočišti nebo častěji obydlími lapků a krutých „mužů meče“? Na tyto otázky se vážně i s nadhledem pokusí odpovědět archeolog Milan Sýkora v rámci dalšího Café Nobel Bez kofeinu, určeného především dětem a mládeži. V úterý 2. května v ústecké kavárně Fokus kafe.

3D model hradu Oltářík nad obcí Děkovka nedaleko Lovosic. Autor: Ivan Lehký

„Návštěvníci kavárny uvidí mj. 3D rekonstrukce některých hradů z oblasti severozápadních Čech,“ upozorňuje koordinátor Café Nobel Frederik Velinský. Tyto rekonstrukce vznikají složitou cestou od pečlivého zaměření terénu a veškerých dochovaných zbytků zdiva, včetně všech dveřních, okenních a jiných otvorů, přes digitální model terénu a rekonstrukční model architektury až k následné texturaci a renderování obrázků a videí. O tomto procesu se budete moci dozvědět vše, co vás bude zajímat.

Milan Sýkora je archeologem Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě. Specializuje se na hrady, tvrze a hmotnou kulturu příslušných období naší historie; v současnosti jsou jeho hlavním tématem hrady doby husitské. Podílí se také na záchranných archeologických výzkumech na území Ústeckého kraje.

Přednáška začne v 16:30 h. Na „bezkofeinovou“ variantu Café Nobel v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem mají dospělí přístup jen v doprovodu dětí – bez nich pouze v případě, že do začátku přednášky nebude naplněna kapacita kavárny.

Místa si můžete rezervovat na adrese fokuskafe-usti@fokuslabe.cz. Další informace naleznete na webu cafenobel.ujep.cz. Partnerem cyklu Café Nobel je populárně vědecký magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium a také nakladatelství Academia.

UJEP Ústí nad Labem


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*