Devadesát procent Čechů plánuje v letošním roce šetřit, zadlužili se vánočními půčkami

  •  

Češi chtějí letos šetřit. Téměř polovina se musí uskromnit kvůli splácení dluhů. Podle rozsahu vánočního utrácení by se mohlo zdát, že se Češi postavili ekonomicky na nohy. Jak ale napovídají výsledky průzkumu, situace není úplně růžová. V roce 2015 se bude v Česku šetřit jako o závod, a to hlavně z nutnosti.

Šetřit alespoň trochu se v novém roce chystá 90 procent dotázaných. Třetina respondentů pak uvádí, že své náklady plánuje snížit opravdu výrazně. „Šetření peněz bude pro většinu z nás důležitým tématem roku 2015.

K šetření Čechy vede především nutnost, která je důvodem k uskromnění pro celých 86 procent dotázaných. Téměř pětina uvádí, že šetřit musí jednoduše proto, že se současnými náklady vůbec nevychází. Celých 43 procent pak musí držet náklady při zemi kvůli potřebě splácet dluhy či půjčky, které na sebe mají vázané. Čtvrtina respondentů se chystá k úsporným krokům také proto, že už je nebaví žít tzv. od výplaty k výplatě, kdy jim na konci měsíce nic nezbývá, a chtějí si začít alespoň trochu spořit stranou.

Na čem plánujeme v roce 2015 šetřit nejčastěji? Lidi nejvíce trápí náklady na jídlo a domácnost: 42 procent jich není spokojeno se svou útratou za potraviny a plánuje se v této oblasti výrazně uskromnit. O něco méně, 37 procent, pak uvádí, že chce v příštím roce snížit své náklady za spotřebu plynu, elektřiny nebo vody.“ Na pomyslné třetí příčce se umístily cigarety, za ty se chystá ušetřit celá třetina dotázaných.

Uskromňovat se budeme i v pořizování vybavení do bytu (24 procent) či bot a oblečení (19 procent). Šestina dotázaných pak plánuje ušetřit za stravování v restauracích a kavárnách a stejný počet se uskromní také ve způsobu trávení volného času.

Šetřením chce naprostá většina dotázaných pokrýt především nutné náklady. Pokud by ale přeci jen zbývalo něco navíc, na co by lidé peníze použili? Celá čtvrtina uvádí, že by peníze utratili za cestování. 17 procent respondentů by případné finance navíc použilo na nákup auta, případně počítače, fotoaparátu či jiné techniky.


  •  

1 komentář u Devadesát procent Čechů plánuje v letošním roce šetřit, zadlužili se vánočními půčkami

  1. Také se připojím k článku, rozhodně bych také investoval do cestování, nákup auta, pokud jej nutně nepotřebujete je zbytečná investice, tyto peníze bych použil spíše pro vzdělání dětí nebo své vlastní.

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*