Do ústecké zoo přijel z Francie nový tuleň, jmenuje se Ayma

Foto: Ingrid Veselá Volfová
  •  

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem má nového obyvatele. V pátek třináctého dorazila do zoo mladá samička tuleně obecného jménem Ayma, která přišla na svět letos v červnu v Zoo Le Pal ve Francii.

„Převoz proběhl bez problému. Samice se ubytovala v zázemí, kde podstoupí povinnou karanténu, kvůli které nemohla být ihned spojena s našimi samci. Na samici jsme čekali více než rok a její příchod je dalším krokem k vytvoření chovné skupiny,“ informuje zoolog Lukáš Ševcovic.

Chov tuleňů v ústecké zoo začal v roce 2001. Prvními obyvateli se stali samec Junior a samice Jenny. Po jejím úhynu o čtyři roky přišla k samci nová samice Mary.

„V roce 2010 přišlo na svět první mládě tuleně obecného nejen v historii naší zoo, ale také v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad. Malá samička pojmenovaná Jente bohužel po dvou měsících náhle uhynula, pitva prokázala jako příčinu úmrtí otok mozku,“ vysvětluje tiskový mluvčí Matěj Kynšt.

V roce 2013 došlo ke dvěma změnám. Tehdejší bazén prošel rekonstrukcí, díky rozšíření kapacity bazénu mohla přijít druhá samice jménem Zola z německé Zoo Karlsruhe. O dva roky později uhynul samec Junior a o další rok později přicestoval samec Casper z nizozemské AquaZoo Friesland.

„Poslední roky chovu tuleňů příliš nepřály, v období dvou let došlo ke dvěma úhynům. Samička Zola podlehla neléčitelné formě virového onemocnění a v loňském roce musela být utracena samice Mary po dlouhé chronické nemoci zažívacího traktu. Letos jsme se dočkali příchodu samce Robbieho, kterého nyní doplnila mladá samice Ayma. Věříme, že se chov těchto ploutvonožců v naší zoo znovu obnoví, “ uzavírá Lukáš Ševcovic.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*