Do Ústí míří festival ELBE DOCK

Foto: kr-ustecky.cz
  •  

Už 2. ročník dokumentárního festivalu ELBE DOCK už brzy v ústeckém Hraničáři. Letos se představí debutující filmaři ze střední Evropy hned ve třech soutěžních kategoriích. Akce se bude konat od 28. května do 2. června.

Úplně poprvé bude Cena Pavla Kouteckého udělena začínajícím tvůrcům v kategorii celovečerního a krátkometrážního debutu. Tyto dvě kategorie jsou navíc doplněny o zcela novou soutěžní sekci – Cena ELBE DOCK pro středoevropský celovečerní dokumentární debut.

„Festival dokumentárních filmů ELBE DOCK je spolu s Cenou Pavla Kouteckého prestižní akcí a jsem velmi rád, že publikum našeho kraje má již druhým rokem možnost během tohoto festivalového týdne zhlédnout množství zajímavých a k zamyšlení vybízejících snímků,“ řekl Zdeněk Matouš, náměstek hejtmana Ústeckého kraje.

Absurdnost kolem nás – to je ústřední téma, které prochází pěticí snímků nominovaných na 13. Cenu Pavla Kouteckého. Bizarnost vzniku nové politické strany a jejího přístupu k migrační otázce, to jsou Budovatelé říše. Dokument V Mosulu, který ukazuje syrové záběry podávající pravdivý obraz o bezútěšnosti a nesmyslnosti válečného konfliktu. Paradox divoké skateboardové jízdy za svobodou uprostřed šedi komunismu ve filmu King Skate. Central Bus Station odhalující kontrast luxusního prostředí nákupního centra s lidmi z okraje společnosti sídlícími na autobusovém nádraží. Vienna Calling a jeho absurdita excentrického putování ve snaze dostat se zpátky tam, odkud jsme vyrazili.

V ostatních kategoriích se můžete těšit například na dokumenty nevím, kaluže; Spolu sami; Na okraji; FAMU, nový začátek; Já, plameňák; Za hranicemi možností a V zajetí.

I v letošním roce bude v rámci festivalu probíhat bohatý doprovodný program, který se bude věnovat celospolečenskému tématu exekucí. Speciální program pro studenty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně umožní během workshopů vyzkoušet si manipulaci s obrazem a založení fiktivního start upu. Před Fakultou umění a designu bude navíc vytvořeno letní kino, kde proběhnou projekce filmů Poslední autoportrét a Kibera: Příběh slumu.

Hudební část festivalu představí hudebníky z oblasti dokumentární hudby. A předfestivalová noc bude ve znamení filmového maratonu. Ve Veřejném sále Hraničář bude možné v pondělí 27. května od 18:00 zhlédnout zdarma všech 8 dílů kultovního seriálu Most!


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*