Dobrá zpráva, v zoo se vylíhla dvě mláďata tučňáků

Jeden z rodičů zahřívající vejce Foto: Zoo Ústí nad Labem
  •  

Ústecká zoo má důvod slavit, v polovině prosince se u tučňáků brýlových se vylíhla dvě mláďata. První pípání z hnízdní nory bylo slyšet v pátek 13. prosince a den na to se přidalo i druhé. Mláďata tučňáků se vy ústecké zoo letos vylíhla už podruhé.

„První dvě mláďata přišla na svět v květnu. Mladší mládě po šesti týdnech uhynulo ze zdravotních důvodů, starší jedinec byl po měsíci odmítnut svými rodiči, což pro chovatele znamenalo ho několikrát denně dokrmovat pomocí sondy. To mělo úspěch a mládě po třech měsících začalo samo přijímat potravu. Po dalším měsíci však mládě špatně dýchalo a přes okamžitou léčbu se ho nepodařilo zachránit. Pitvou bylo zjištěno, že se jednalo o aspergilózu, na kterou jsou tučňáci velice citliví,“ vysvětluje zástupce ředitele pro zvířata a zahradnictví Lukáš Štěrba.

O tyto prosincové přírůstky se budou starat samotní rodiče bez pomoci člověka. „Po konzultaci jsme se rozhodli do hnízdění ani odchovu nezasahovat. Nebude docházet ke zbytečnému stresu ptáků na hnízdě. Jde nám o to, aby páry získali zkušenosti v přirozeném odchovu mláďat, které je považováno za správný postup jak pro rodiče, tak i pro mladé jedince ve skupině,“ říká zoolog Lukáš Ševcovic a dodává, že první dva odchovy bývají pro páry nejrizikovější a je třeba počítat i s neúspěchy. Mládě tučňáka, které je odchováno přirozeně svými rodiči, bude mnohem zkušenější pro budoucí chov než jedinec odchovaný člověkem.

Tučňáci brýloví jsou jediným zástupcem své rodu, který se vyskytuje na africkém kontinentu, kde obývá pobřeží jižní Afriky a tvoří své kolonie. Tento druh do ústecké zoo přicestoval v prosinci 2017. V rámci Unie českých a slovenských zahrad se jedná o jedinou zoo, která tento druh chová a také zaznamenala odchov. Páry těchto nelétavých ptáků mohou návštěvníci pozorovat v hnízdních norách na písčité pláži v dolní části zoo.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*