Dům podle nejmodernějších trendů

  •  

Stavba domu je největším životním projektem mnoha rodin. Jedná se ale o velmi náročný proces, který ne vždy skončí úspěšně. Jak neudělat chybu a postavit si moderní rodinný dům, který bude dělat radost několika generacím jeho obyvatel?

Nejprve si ujasněte, co chcete

Stavba domu je zdlouhavý proces, který se navíc několik měsíců odehrává ještě před prvním kopnutím do země. Na samém začátku byste si v rodinném kruhu měli ujasnit, co kdo od domu očekává. Přichází fáze, kdy si vybíráte lokalitu pro stavbu domu.

Chcete spíše klidné bydlení na venkově, nebo dáváte přednost okraji města s plnou občanskou vybaveností? Toužíte spíše pro velkém prosvětleném domě, nebo většinu pozemku bude zabírat zahrada? Roli hraje i věk a počet dětí či četnost návštěv, které doma očekáváte. Sepište své konkrétní představy a očekávání na papír, návrhy domů se neobejdou bez jasných požadavků ze strany jejich budoucích obyvatel.

Následně zpracujte konkrétní plány

Máte-li již svou představu, můžete se obrátit na odborníky, kteří vám pomůžou s realizací vašich představ. Připravte se na to, že k vašim očekáváním mohou mít mnoho připomínek. Návrhy domů jsou jen málokdy možné bez určitých kompromisů.

Nebojte se profesionály – ať už jde o architekta, projektanta, či interiérového designéra – vyslechnout a jejich názor nezaujatě posoudit. Je běžné, že některé návrhy přijmete a v jiných oblastech si zase prosadíte svou.

Je důležité, máte-li více nezávislých poradců, aby měli možnost vzájemně posuzovat svou práci. Projektant nemusí souhlasit s určitými návrhy architekta a interiérový designér může mít také své opodstatněné návrhy na úpravu konstrukce domu, která pomůže interiér zútulnit či prosvětlit.

Všechno je o lidech, potřebujete skvělý tým

V každém případě si dejte velmi záležet na tom, jaké poradce si vyberete. Je velmi důležité mít spolehlivé členy týmu, se kterými je dobrá komunikace a dokážete se s nimi naladit na stejnou notu.

Spolehlivý architekt a projektant vám také může pomoci se stavebním povolením a další administrativou, se kterou tito pracovníci obvykle mají na rozdíl od vás bohaté zkušenosti.

Neustálá kontrola je nutností

Pamatujte na to, že stavba domu je proces plný chyb. Všechny smlouvy, návrhy i samotnou výstavbu musíte jako majitelé neustále kontrolovat a připomínkovat. Necháte-li vše v rukou dodavatelů, mohou vás v budoucnu čekat nepříjemná překvapení kvůli nekvalitní či nestandardní realizaci určitých prvků domu.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*