Dům umění Ústí nad Labem Fakulty umění a designu UJEP otevírá

Foto: duul.cz
  •  

Vzhledem k vývoji a postupnému uvolňování mimořádných opatření se Dům umění Ústí nad Labem rozhodl otevřít v úterý 12. května.

K vidění bude nová výstava Sblížení s veřejným prostorem — výzkumný projekt zaměřený na vizualitu ve veřejném prostoru měst. V online prostředí bude až do 26. května zpřístupněna procesuální virtuální platforma Inhabitated, která prezentuje audiovizuální díla jedenácti českých i zahraničních umělců.

Výstava “Sblížení s veřejným prostorem” se zaměřuje na estetiku veřejného prostoru nejen uvnitř měst České republiky, ale i v Itálii, Keni, Polsku, Jižní Africe a Spojeném království. Výzkumníci projektu TICASS shromáždili fotografický materiál mapující veřejný prostor v místech jejich působiště, a připravili tak pro tuto výstavu cyklus dokumentárních fotografií. Cílem výstavy je zprostředkovat divákům skrze fotografie odlišné kulturní vzorce ve vizuální komunikaci a následně je přiblížit jejich vnímání. Zájemci o zapojení do výzkumného projektu se mohou zúčastnit plánovaných setkání. Své místo si rezervujte na email adela.machova@ticas.eu. Kurátor výstavního konceptu: Karolina Zawiślak. Kurátoři expozice: Adéla Machová a Aleš Loziak www.ticass.eu.

Výstava Inhabitated problematizuje rozporuplný vztah k technologiím, které jsou všudypřítomné a neviditelné, mohou rozvíjet nové formy dominance a zároveň nás nabádat k jemnějšímu rozlišování hranic mezi přirozeností a umělostí. Digitální technologie představují pro současný umělecký diskurz nedílnou součást, modifikují prožívání reality a přirozeně vstupují do autorských děl s otázkami pojednávajícími o umělé inteligenci nebo robotické práci, sociálních sítích a sběru dat. Během trvání výstavy a doprovodného programu proběhnou tři umělecké intervence — live stream Zbyška Semelky, interaktivní hra Andrease Gajdošíka a Barbory Šimkové a projekce aktivistické skupiny Duna. Zároveň procesuální projekt Zdeňka Svejkovského podporující koncept rozpínání vztahů a souvislostí mezi díly bude průběžně přinášet dílčí záznamy jeho internetové performance.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*