Dvoudenní studijní výměnný pobyt v Chemnitz

FOTO: ZŠ Stříbrnická
  •  

Výběr 28 žákyň a žáků z osmých ročníků ZŠ Stříbrnická vyrazil na dvoudenní výměnný studijní pobyt do Chemnitz. Navázali tak na několikaletou tradici spolupráce naší školy s partnerskou školou Am Flughafen.

Říjnovou návštěvou jsme vstoupili do nového projektu – „MEINE – DEINE Kultur“, jehož smyslem je při vzájemných setkáváních a spolupráci dětem hlouběji přiblížit českou a německou kulturu a umožnit jim pochopit jak jedinečnosti, tak podobnosti obou kultur.

Úterní dopoledne začalo sportovní „rozcvičkou“ v místní, nově zrekonstruované, městské hale. Rázný učitel tělocviku neodpouštěl žádné „ulejvání se“ při překážkovém běhu ani při hodu na koš a pro větší motivaci dětem pouštěl moderní hudbu. Vybíjená činila českým dětem malinko potíže, jelikož v Chemnitz ji hrají podle jiných pravidel, ale naštěstí byly týmy namíchané a německé děti se těm našim snažily pomáhat.

Před obědem jsme si stihli projít celou školu a podivovali jsme se pěkné výzdobě chodeb, která vznikla pod rukama samotných žáků a žákyň německé školy i lavicím, kde každý sedí sám. Některé naše žáky zaskočil přísný zákaz užívání mobilních telefonů během pobytu ve škole a trvání na jeho dodržování. Stejná pravidla tu holt platí pro všechny, německé děti i ty české.

Všechny děti se zaujetím sledovaly žákovskou prezentaci, která připomínala náš projekt z minulých let – Schule der Zukuft/ Škola budoucnosti. Na fotografiích poznávaly bývalé žáky a žákyně naši školy a místa v Ústí nad Labem.

Aby nám po obědě rychle vytrávilo, vyšli jsme pěšky z centra města do městské historické části Schlossberg. Navštívili jsme zde v muzeu komentovanou prohlídku ke vzniku a vývoji města Chemnitz se spoustou zajímavých dobových exponátů.

Pozdní odpoledne a večer měli naše žákyně a žáci rozchod v centru města Chemnitz Pokud chtěli, mohli v týmech vyplnit kvíz s několika otázkami a úkoly a získat tak body, které jim mohly pomoci k výhře. A to víte, že se zapojili všichni, protože odměnu si nikdo nechtěl nechat ujít. K odpovědím se mohly děti dostat různě. Nejsnazší cestou však bylo v cizím jazyce oslovit místní obyvatele, kteří často nadšeně přispěchali na pomoc.
Hlavním programem středečního dne se stala příprava oběda. S otázkou „Was kochst du?“ se v několika malých smíšených skupinkách umývalo, škrábalo, krájelo, sekalo, míchalo a vařilo, až to začalo pěkně vonět. Mnohým se podařilo bezvadně zapojit a ukázalo se, že často k tomu, abychom se domluvili, stačí ruce a nohy. Že by tu jazyk dnes byl jen na ochutnávání?! Žádný kuchařský tým nakonec nic nepřipálil a tak jsme si mohli pochutnat na zeleninové a tomatové polévce, bramborácích, karbanátku a bramborové kaši a jako dezert dostal každý mlsný jazýček kousek buchty.

Odpoledne nás autobus dopravil na nedaleký Augustusburg, kde právě probíhala výstava „Ty jsi umění“, při níž se naše žákyně a žáci mohli vydovádět a vytvářet vlastní díla. Když jste se totiž vhodně postavili k nějakému obrazu a nechali se vyfotit, vypadalo to, jako byste  byli jeho součástí.
Dva dny přinesly díky nabitému programu spousty zážitků a samy děti potrvdily, že jim setkání přišlo příliš krátké. Za necelé tři týdny se však se svými německými kamarádkami a kamarády opět setkají v Ústí nad Labem a tentokrát bude naše setkání spojené s hudbou.

ZŠ Stříbrnická


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*