Eliška Lüftnerová: Být česká Piafka je veliká pochvala

  •  

Miluje francouzské šansony, ráda sportuje a věnuje se práci s kůží. Před několika lety vyrazila mladičká Eliška Lüftnerová všem dech s legendární písničkou Edith Piaf – Non, je ne regrette rien. Zazpívala ji v reality show Česko Slovensko má talent. Moc nechybělo, aby soutěž vyhrála.

Jste rodilá Ústečanka. Co máte na Ústí ráda?

Je to mé rodné město, tak ho mám přirozeně ráda a co dalšího mám na Ústí ráda? Asi, že je to nejlépe položené město v České republice (smích). Máme tu nádhernou přírodu, kopce, řeku, … Veškeré sportovní vyžití na dosah. Neměnila bych!

A co naopak nerada?

Centrum města je takové smutné, špinavé.

Jak vzpomínáte na dětská a studentská léta tady ve městě?

Dětství jsme trávili s bráchou na venkově za Lovečkovicemi a měli jsme ho nádherný! Samozřejmě veliké poděkování patří našim rodičům a prarodičům. (úsměv) Ze studentských let ráda vzpomínám na taneční kurzy v Kulturním domě! To byly krásné časy.

Co jste vlastně vystudovala a co děláte v současné době?

Mám střední ekonomickou školu. V loňském roce jsem byla přijata na Technickou univerzitu do Liberce, protože jsem se chtěla ve studiu posouvat dál. Nakonec však padlo rozhodnutí, že se už v životě budu plně věnovat právě pěvecké kariéře a kožedělnému řemeslu, které je mou druhou prací a koníčkem zároveň. Holt všechno se stíhat v životě nedá. (smích)

Odkdy se věnujete hudbě?

Už jako malá holka jsem chodila zpívat do hudebky. Moc mě to ale nebavilo. Dost jsem to flákala a nechodila jsem na korepetice. Paní učitelka ze mě neměla asi moc radost. Ve dvaceti letech jsem pak vlivem mých přátel a rodiny přišla ke zpěvu díky soutěži Česko-Slovensko má talent. To se psal rok 2013. A od té doby mohu říct, že se zpěvu věnuji profesně.

V roce 2013 jste se probojovala do finále soutěže „Česko-Slovensko má talent“. Jaká to pro vás byla zkušenost?

Sice jsem už mnohé pozapomněla, ale vím, že výborná. Každá zkušenost vás v životě posune výš! (úsměv)

Šla byste do toho znovu?

Dneska těžko říci. Jo i ne. Ono Vám to hodně dá, ale také i hodně vezme. Každý člověk má jinou povahu, sílu vnímání a prožitku. Pro mne osobně to byl příliš rychlý skok do nového světa showbyznysu, o kterém jsem neměla nejmenší tušení, jak funguje. Zpívat v životě jsem nikdy neplánovala a být veřejně známou osobností už vůbec ne. Ta změna sebou přinášela i celou řadu úskalí, ale zvládla jsem je a dnes jsem TADY, S VÁMI, ZPÍVÁM A MOC RÁDA. (úsměv) Dnes jsem šťastná, kde jsem a kým jsem.

A pomohla vám tedy účast v soutěži nějak ve vaší kariéře?

Rozhodně!!! Tato soutěž mi odstartovala pěveckou kariéru. Před tím jsem neměla vůbec tušení, že se budu hudbě jakýmkoli způsobem věnovat.

Zpíváte francouzské šansony. Je to váš nejoblíbenější hudební žánr?

Patří mezi mé nejoblíbenější! (smích)

Říká se vám česká Edith Piaf. Co na to říkáte?

Že je to vtipný a dojemný zároveň! Edith Piaf je věčná. Byla a bude vždy jen jedna Piafka. (smích) Ale ano, je to milý, je to pro mne samozřejmě veliká pochvala a pocta. Děkuji všem za to!

A umíte říct, kdo vás k šansonům přivedl?

Nooo, to je myslím více lidi a (ne)náhod. (smích) Určitě v tom hrála roli naše prababička, která milovala francouzské šansony a také i ovládala francouzštinu. Babička moje poslouchala Edith Piaf a pamatuju si, že Péťa (bratr) mi kdysi pustil slavný šanson „Non, je ne regrette rien”. Tahle píseň mě natolik uhranula, až jsem kouzlu šansonu a francouzštině napořád podlehla. Vždycky jsem měla ráda šansony, vypravěčské písně plné prožitku.

Jde říct, jakou písničku máte nejraději?

Všechny! (smích)

Úspěšně debutové album jste vydala v roce 2017. Chystáte teď něco nového?

Album teď v plánu na tento rok určitě není. Teď vždy jednou po dvou až třech měsících vydáváme na YouTube novou skladbu. Takže další album bych viděla spíše až v roce 2021.

Váš bratr je známý písničkář Petr Lüftner. Vystupujete spolu? Máte nějaké společné písničky?

Ano, zpíváme také i spolu a moc rádi! V mém světě hudby je to ta největší radost vystupovat s bráchou. 🙂 Máme společné duety a další se chystají.

Kde vás v současné době mohou fanoušci vidět?

Teď je to do konce dubna náročnější. Převažují spíše krátká vystoupení – plesové nebo soukromé akce, konference, vernisáže. Větší vystoupení pro širší veřejnost mě čekají spíše od dubna. O všech budu fanoušky včas informovat na sociálních sítích.

Vím, že jste i výtvarnice. Přiblížíte nám své práce?

Občas něco namaluji, když se mi dostanou do rukou olejové barvy. Také miluji perokresbu, ale jinak se věnuji kožedělnému řemeslu pod názvem značky „Lüftner Leather”. Vyrábím na zakázku z pravé hovězí kůže například pásky do kalhot, popruhy na kytary, vodítka, obojky, obaly na knížky, placatky a soustu dalších věcí. Nápady stále neznají konce. (smích) Vše můžete vidět na mých nových webových stránkách luftnerleather.cz.

Něco ze soukromí. Jste zadaná?

Své soukromí si skutečně střežím, nemluvím o něm a ani nikdy nic nesdílím na sociálních sítích. (smích)

Co ráda děláte ve volném čase?

Volný čas je vzácnost, a proto si ho vždy naplno užívám! Snažím se být pořad v pohybu. Sport a celkově pohyb je lék na všechno! Převážně ho trávím venku se svým psím kámošem Atreiem a spojím to se sportem. Každý ráno spolu uběhneme pět kilometrů. Třikrát nebo čtyřikrát do týdne chodím plavat a v létě zase s Atreiem na otevřenou vodu. Po večerech si čtu, poslouchám hudbu, peču sladké (protože miluju sladkosti) a také se snažím si vždy najít čas i na mé nejbližší. Jsou nejdůležitější.

Prozradíte nějaké vaše plány do budoucna?

Hahaaa (smích) Toho je. Navázala jsem spolupráci s řadou vynikajících hudebníků, textařů, skladatelů a společně chystáme nové skladby, duety. Fanoušci si tak u mě přijdou i na další hudební žánry. Budou to veliká překvapení. V kožedělbě se chci zdokonalovat, a tak se učím šít na obuvnickém stroji, abych zvládala pracnější výrobky. Dále pak mimo práci se ve svém zájmu chci více věnovat svému Atreiovi, protože nás čekají ke splnění speciální zkoušky, výstavy a následné uchovnění.  A ze sportovní stránky si chci letos zazávodit na aquatlonech (sport, který se skládá z plavání a běhu), tak poctivě trénuji. (smích)

Foto: FB Eliška Lüftnerová


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*