Exprimátor Mandík byl osvobozen v kauze vítání občánků

  •  

Krajský soud v Ústí nad Labem pravomocně osvobodil bývalého primátora Ústí nad Labem Víta Mandíka a radního Josefa Macíka v kauze výběrového řízení na projekt vítání občánků.

Podle obžaloby oba politici v roce 2011 ovlivňovali výběr firmy, která by slavnostní vítání občánků pro město organizovala.   Jednali tak, aby údajně předraženou zakázku na vítání občánků získala agentura Darothore.

Podle soudu se ani po důkladném dokazování a vyhodnocení důkazů a výslechů nepodařilo prokázat, že by se staly žalované trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby a pochybení při správě cizího majetku.

Soud nevyhověl ani návrhu státní zástupkyně na překvalifikování činu na zvýhodnění při veřejné zakázce.  Podle soudce Edvina Svobody je v pořádku, že exprimátor Mandík dal tehdejšímu šéfovi příslušného odboru seznam firem, které má oslovit.

„Neučinil nic protiprávního, byť se lze oprávněně domnívat, že postup, který zvolil, nebyl standardní. Ve věci ale nebylo vedeno trestní řízení pro trestný čin zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, když ani podle názoru krajského soudu není možné v této fázi trestního řízení věc obou obžalovaných podle tohoto trestného činu posoudit, protože pro to nejsou potřebné relevantní důkazy,“ shrnul pro Český rozhlas soudce Edvin Svoboda.

Rozsudek je pravomocný a je možné jen dovolání k Nejvyššímu soudu do dvou měsíců od doručení písemného rozsudku.

Policejní vyšetřování začalo v roce 2014 a o rok později začal soud.  V roce 2017 dostali oba obvinění od Okresního soudu podmíněné a peněžité tresty. Po odvolání obžalovaných je napodruhé viny zprostil.

V kauze figuruje ještě Zuzana Kailová, bývalá poslankyně a náměstkyně primátora Ústí nad Labem. Tehdy ji sněmovna ke stíhání nevydala. Kailová vinu odmítá.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*