Fakulta životního prostředí pomáhá v boji s koronavirem

  •  

I když studenti na Fakultě životního prostředí UJEP nyní nejsou, místní počítače nezahálí a v rámci celosvětového projektu Folding@home se věnují viru Covid-19. Na základě aktuálních potřeb v době pandemie totiž vznikly distribuované výpočetní projekty zaměřené na hledání léků proti této nemoci.

V podstatě jde o distribuované výpočty, kdy si domácí počítače rozdělují práci na simulaci chování složitých molekul, a pomáhají tak s vývojem léčby různých lidských nemocí od rakoviny po Parkinsonovu nebo Alzheimerovu chorobu. Právě přes projekt Folding@home je v současné době také možné hledat léky proti COVID-19.

„Na fakultě jsme do projektu Folding@home věnujícímu pozornost viru COVID-19 např. tím, že analyzuje jeho strukturu a interakci s lidskými buňkami a hledá látky, které by proti viru mohly úspěšně zafungovat, zapojili všechny počítačové učebny, tj. 25 počítačů, a dva výkonné výpočetní servery,“ vysvětluje děkan fakulty Pavel Kuráň.

Jak je technicky náročné se do Folfing@home zapojit, vysvětluje Petr Novák z katedry geoinformatiky: „Je to poměrně snadné. Stačí nainstalovat a nastavit příslušný software z webu https://foldingathome.org/ a zadat, zda má výpočet probíhat stále, nebo jen v době, kdy je počítač nevyužívaný. O vše ostatní se již program postará sám.“


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*