Festival Sudety 2017

Zdroj: festivalsudety.cz
  •  

Dnes již tradiční festival tentokrát poněkud netradičně a prakticky kontinuálně ‘vplul’ do 9. ročníku, a to hned několika počiny. Na stručný úvod uveďme alespoň několik: výstavy Underground na Ústecku + Memoriál Ivana Dejmala (6. 1. – 28. 2. 2017 Městská knihovna Děčín; 23. 5. – 30. 6. 2017 Hotel Sudety Chomutov; 4. 7. – 9. 7. 2017 v rámci Underground Festivalu Magorovo Vydří na mlejně v Meziříčku); Výjezdní zasedání Na tři akordy #4 ke 4. ročníku koncertu undergroundových umělců s výstavou (14. 1. 2017 Restaurace U Pondělíků – Úpořiny; 5. 7. 2017 nádraží Dolní Poustevna; 18. 8. 2017 Hostinec U Šimonů – Levousy); Cáry starejch filmů – pořad z unikátních dokumentů Františka Stárka Čuňase – laureáta Ceny Paměti národa 2012 (14. 2. 2017 Městská knihovna Děčín) ad.

Nyní však dochází k pomyslnému – výše avizovanému – startovnímu výstřelu, jímž bude zahájen hlavní letošní program. Tohoto veskrze čestného úkolu se zhostí výstava (16. 10. – 1. 12. 2017) mapující nejen současný život lidí Severního Polabí: MILAN BOUŠKA – FOTOGRAFIE, jejíž vernisáž se uskuteční v pondělí 16. 10. od 17:00 v ústecké Galerii Suterén (Palachova 1748/7) – vyfotil, vybral a sestavil Milan ‘Pekky’ Bouška, generální sekretář spolku ÚKP 98 a sekční šéf resortu ‘Kammweg’ při Severním Polabí (severnipolabi.cz).

Známý fotograf a také někdejší předseda bývalého ústeckého fotoklubu charakterizuje autora následovně:
Na stará kolena romantikem a milovníkem historie, kterou objevuje při svých toulkách na kole nejen na severu v pohraničí, ale i za našimi hranicemi při cestách Německem, ale i dál. Jedna část z tvorby Milana Boušky, kterou prezentuje na svých souborech „Zanikláče“ a kterou zná řada návštěvníků jeho improvizovaných výstav, které rozváží na kole, prezentuje v kulturním centru města Ústí nad Labem. Dá se říci, že si s touto tvorbou hraje a dotváří vložením dobových fotografií vzpomínky na již neexistující obce, samoty. Další část tvorby představuje na stránkách You Tube svými video nahrávkami z cest a tady podléhá barvě a stává se z něj romantik, popisující krásy přírody, krajiny. Z drsně působícího rockera stává se citlivým pozorovatelem proměn krajiny a využívá krásy světla a barev. Působivost černobílé fotografie, zejména portrétů je doménou této výstavy a je to asi to nejlepší z jeho tvorby. Už když jsme se před mnoha lety scházeli jako úplně mladí členové Fotoklubu při OKS v ulici Brněnská, trochu provokoval svými experimenty, tím, co přinášel. Vždycky to byly fotky něčím zajímavé, často záběry lidí z ulice, které se nesnažily o to být krásné, ale byly ze života. Říkali jsme tomu sociální fotografie a řada z nás se snažila to napodobovat, a tak jsme často provokovali soudruhy fotografiemi v naší velmi sledované skříňce v ulici V Jirchářích. Tohle zaujetí pozorovatele životních situací, lidí a prostředí Milanovi zůstalo. Tváře poznamenané věkem a životem působí mnohdy drsně, ale mají svoji poezii a o něčem vypovídají. Krásných fotografií krajin, technicky dokonalých a barevně kouzelných jsou na internetu statisíce, fotografie na této výstavě jsou působivé tím, že jsou černobílé, jsou pořízené v prostředí, kde ti lidé žijí, jsou přirozené, mají duši a na nic si nehrají.

Miroslav Gloss

Festival se sudetskou tématikou pořádá spolek Ústecká kulturní platforma 98 za podpory Statutárního města Ústí nad Labem a Státního fondu kultury České republiky. Záštitu přijala – a nebudeme zastírat, že ‘ráda a s potěšením’ – děkanka FF UJEP, Doc. PhDr. Michaela Hrubá, Ph.D.

Kompletní program je k nahlédnutí na stránkách www.ukp98.cz/sudety, hlavní program na festivalsudety.cz/rocnik/2017.

Další užitečné informace: facebook.com/festival.sudety, facebook.com/usteckakulturniplatforma98, facebook.com/severnipolabi, twitter.com/festivalsudety, ukp98.info, ukp98.wordpress.com a www.severnipolabi.cz.¨

Za ÚKP 98 v Ústí nad Labem

Milan Fred Pištěk (fred@ukp98.cz), Martin Nosek (m.nosek@email.cz)
a Milan Pekky Bouška (pekky@dbdent.cz)


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*