Festup přinesl technologické novinky a trendy v podnikání na internetu

  •  

IT je ideální práce pro ženy na mateřské a firmy jimi mohou kompenzovat nedostatek ajťáků na trhu práce. Technologicky zaměřené studentské firmy pomohou nastartovat region. To jsou klíčová poslání startupového festivalu Festup, který na půdě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně ve středu 4. října uspořádalo Inovační centrum Ústeckého kraje.

Inovační centrum Ústeckého kraje oslavilo ve středu 4. října druhé výročí svého vzniku čtyřmi akcemi na podporu podnikavosti a inovativního podnikání. Hned z rána ve vědecké knihovně UJEP vystoupil na motivační Snídani šampionů Junior zakladatel úspěšného kavárenského řetězce Lagarto Jan Hawelka. Ten účastníky seznámil nejen se svým podnikatelským příběhem, ale i tradicí kávy na severu Čech.

Region potřebuje šťávu

Den s Inovačním centrem Ústeckého kraje pokračoval druhým ročníkem startupového festivalu Festup, který byl tentokrát zaměřen na virtuální podnikání – tedy především na internetu a sociálních sítích. Přinesl tak témata virtuální reality, internetu a zábavy v automobilech, herních aplikací, ale i aut bez řidiče. Jízdu takovým vozem, přesněji jeho funkce parkování, si mohli návštěvníci také sami vyzkoušet.

„Záměrně jsme přinesli trendová a technologická témata v podnikání. Chceme nadchnout mladé lidi pro podnikání, ale chceme také, aby se nadchli rovnou pro obory, které mají budoucnost. Když tihle talentovaní lidé založí v regionu firmu ještě během studií, a navíc technologicky zaměřenou, je velká pravděpodobnost, že zde jednak zůstanou a jednak jejich podnikání poroste. Budou moci zaměstnat více lidí, přispět ekonomice kraje. A tento region potřebuje novou krev a ´šťávu´,“ říká ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje Tomáš Siviček.

IT pro ženy na mateřské

Další trendem, který přinesl startupový festival Festup, bylo podnikání žen a především žen v IT. Věnovala se mu odpolední debata, jíž se účastnily úspěšné ženy-podnikatelky. Zakladatelka a ředitelka Zásilkovna.cz Simona Kijonková, ředitelka korporátní komunikace a CSR Vodafone Adriana Dergam, spoluzakladatelka MyStay Pavlína Zychová a zakladatelka a ředitelka hnutí Czechitas Dita Přikrylová.

„Českým podnikům momentálně chybí zaměstnanci, a to především v IT. Pro ženy na mateřské a firmy se zde nabízí obrovská příležitost tuto poptávku zaplnit. I proto, že IT je ideální pro práci z domova a na částečné úvazky,“ dodala k tématu nalákání žen do IT Adriana Dergam z Vodafonu. Propagaci IT pro ženy se věnuje zejména posledně jmenovaná, Dita Přikrylová z Czechitas, která chystá aktivity svého hnutí rozšířit i do Ústí nad Labem. První vlaštovkou je workshop s názvem Datagirls, který se koná 14. října v Hraničáři.

Do Ústí míří prestižní pražský akcelerátor podnikání Node5

Den s Inovačním centrem Ústeckého kraje zakončila pak tradičně divácky úspěšná Fuckup Night s pěti příběhy neúspěchu úspěšných lidí, mezi nimiž nechyběli například bývalí studenti kadaňského gymnázia Jakub Jan Fiala a Ondřej Kočan, jejichž vlastní učebnice angličtiny je zařadila mezi stovku největších inovátorů ve střední a východní Evropě v žebříčku NEW EUROPE 100. A na úplný závěr připravilo Inovační centrum Ústeckého kraje ve spolupráci s pražským startupovým centrem Node5 zahajovací večírek u příležitosti brzkého otevření nového coworkingového centra (sdílených kancelářských prostor pro podnikatele) na Masarykově ulici v Ústí nad Labem.

Startupový festival Festup zaštítil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, rektor Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Martin Balej a primátorka Ústí nad Labem Věra Nechybová. Finančně jej podpořily Česká spořitelna, Vodafone, Czechinvest a XDENT.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*