Filip Ospalý: Musím rodině ukázat své rodné Ústí

  •  

Triatlonista a ústecký rodák Filip Ospalý reprezentoval Českou republiku na třech olympiádách. Na závody stále jezdí, ale věnuje se především trénování a pustil se do podnikání.

Žijete na Moravě, ale málokdo ví, že jste rodilý Ústečan. Jak váš osud zavál na druhý konec republiky?

Byla to zaměstnání mého otce, které determinovalo místo našeho bydliště. Pracoval u Interhotelu a v Brně tehdy dostal lepší pracovní pozici. Proto jsme se v únoru roku 1978 přestěhovali z Ústí nad Labem do Brna.

Na Ústí si asi moc nepamatujete, nebo jste sem jezdil?

Ale pamatuji. Sice ne, kdy jsem tam žil, ale z dob, kdy jsem tam v dětství jezdil na prázdniny k babičkám.  Jedna bydlela na Klíši a druhá na Severní terase. Ústí té doby mám zafixované v paměti napořád. To současné bohužel moc neznám – naposledy jsem tam byl v roce 2011, kdy jsem jel na závod do Berlína a v Ústí jsem si udělal několikahodinovou přestávku. A samozřejmě doufám, že se tam brzy podívám – dlužím to své rodině, ukázat jim město, kde jsem se narodil.

Vy jste dlouhá léta stálice českého triatlonu? Jak jste se k tomuto sportu dostal?

Ke sportu jsem měl vždy blízko, ale pravidelně jsem nikam trénovat nechodil. Až v létě roku 1992, kdy mi bylo 16 let mi můj o 6 let starší bratr doporučil, abych se zúčastnil nějakého závodu a třeba z toho „něco měl“.  A tak jsem si našel Blanenský plecháč –tradiční triatlonový závod v poblíž Moravského krasu. První závod hodně bolel a z 19 dorostenců jsem dokončil na 11.místě. Ale sport jako takový mě chytl a začal jsem s pravidelným tréninkem.

Jste i několikanásobným mistrem Evropy, ale máte i řadu dalších úspěchů. Jaký je pro vás ten nejcennější?

Nejvíce si cením svých tří účastí na Olympijských hrách, i když jsem na nich nikdy neuspěl.  Co se týče jediného závodu, tak by to bylo mistrovství Evropy v olympijském triatlonu v Karlových Varech v roce 2001 – závod v domácím prostředí, přímý přenos v České televizi, po zisku bronzové medaile Honzy Řehuly z Olympiády v Sydney rok před tím byl triatlon mediálně sledovaným sportem…pěkně načasovaný úspěch.

Zúčastnil jste se i tří olympiád? Jak na ně vzpomínáte a která byla ta nejhezčí?

Olympiáda je samozřejmě svátkem většiny sportovců. I když jsem na nich neuspěl – nejlepším umístěním je 20. místo z Pekingu (v triatlonu startuje 55 nejlepších triatletů světa). Nejhezčí byla hned ta první – Sydney v roce 2000. Triatlon byl v Austrálii populární, závod žen byl hned první den, závod mužů další den. I když jsem závod ze zdravotních důvodů nedokončil, díky setrvání v místě konání dalších deset dnů, jsem si dokázal Olympiádu užít, vidět mnoho sportů a seznámit se s mnoha sportovci, se kterými bych se asi normálně nesetkal.

Vraťme se k triatlonu? Prozradíte, která jeho část vám nejvíce sedí a kterou jste měl naopak nejméně rád?

Jelikož jsem s triatlonem a se všemi jeho disciplínami začal až v 16ti letech, bylo plavání ze začátku mým velkým hendikepem. Ale díky Mgr. Zdeňku Tobiášovi, mému plaveckému trenérovi jsem na sobě tvrdě pracoval a brzy manko naplavaných kilometrů z dětství dohnal a v posledních letech bylo plavání na druhé straně pro mě nejlehčí disciplínou. Ale, že bych plavání neměl rád to ne. A nejlepší je na triatlonu samozřejmě běh, protože je závěrečnou částí a po jeho dokončení se můžete v klidu svalit za cílovou páskou na zem.

Byl ve vaší kariéře i nějaký neúspěch, kterého litujete?

Nelituji žádného neúspěchu! Neúspěchy mají posouvat sportovce dál a výš. Takže z každého neúspěchu jsem se snažil poučit tak, abych byl na dalším závodě lepší.

Již jste podle toho, co vím s profesionání kariérou skončil, ale sportujete stále nebo zajedete nějaký závod?

Díky svým klientům se stále hýbu a snažím se připravit na letošní sezónu. Jsem přihlášen i na pár závodů u nás na Slovensku. Ale zda se jich zúčastním jako jednotlivec nebo jen ve štafetě nebo jako divák, to nevím teď ani já. Vše bude záviset na formě ve dnech před závody. Závodů už jsem absolvoval za 25 let kariéry hodně se všemi výsledky – od vítězství, přes umístění na bedně nebo v Top10 až po neúspěchy v podobě dokončení v druhé polovině startovního pole nebo nedokončení. Takže startovat jen proto, abych závod nedokončil není pro mě dostačující motivace pro závodění. Já musím vědět, že ještě mám na to v daném závodě zvítězit, abych se postavil na start.

Přešel jste do role trenéra, jak velká je to změna?

Trénování je jen jedna z věcí, kterou dělám a není to pro mě velká změna, protože některé klienty už vedu delší dobu. Ale nové je to v tom, že mám více času na společný trénink s nimi. Zatím jsem stále lepší než oni, takže je motivuji a vyhecuji k lepším výkonům a tím mají možnost se zlepšit. Další věcí, kterou se zabývám z trenérského hlediska jsou triatlonové kempy, kterých je oproti loňsku mnohem více – v březnu jsem byl ve Španělsku, v květnu v Polsku a na Slovensku.

Je o tréninkové campy velký zájem? Nebo jinak pro koho jsou, může se přihlásit každý nebo je třeba, aby byl člověk sportovec?

Nejsem zastáncem kempu, kde by měli být desítky sportovců. Kladu důraz na kvalitu, takže je množství sportovců na kempech omezeno tak, abych měl na každého čas a mohl s ním během doby kempu probrat co nejvíce věcí. Klient si zaplatí určitou částku a od ní očekává určitý servis, který jsem schopen v daném čase poskytnout jen pár jednotlivcům.  Kempy jsou určené pro kohokoliv, kdo umí plavat, jezdit na kole a běhat. Jednotlivé délky a intenzity tréninků se pak individuálně přispůsobují.

Povedete k triatlonu i své děti, nebo ty si zvolily třeba něco jiného?

Děti vedeme obecně ke sportu, aby ho měli rádi a byl součástí jejich života. Přímo k triatlonu je nevede, protože nejsem zastáncem časné specializace v dětství na jeden určitý sport. Měli by si vyzkoušet vícero sportů a pak si třeba nějaký vybrat. Výhodu u nás je, že děti od mala vidí, že rodiče sportují, takže jim sport není cizí a mají ho rády. Zda nějaký sport budou dělat na vyšší než jen amatérské úrovni, záleží jen na nich.

Měl jste během své profesionální kariéry čas na nějaké koníčky ještě? Jak jste relaxoval a jak nyní?

Triatlon je časově i finančně hodně náročný sport. Abych se dostal a udržel na světové špičce musel jsem věnovat sportu 100%. Mezi koníčky jsem tak řadil další aktivity, které jsem mimo sportování dělal – cestování, rodinu, péče o dům a zahradu. A více jak polovinu mé kariéry bylo nedílnou součástí sportovní kariéry i studium na vysoké škole – konkrétně Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy University v Brně. Rozhodně jsem se nenudil. Regenerace byla závislá na mém věku a odvětví triatlonu, které jsem dělal – v mládí dokázalo tělo zregenerovat během spánku samo, navíc trénink na krátký triatlon měl sice více jednotek, ale ty byly kratší. V posledních letech s přibývajícím věkem a  se zaměřením na střední triatlon bylo regenerace zapotřebí více. Z prostředků na obnovu energie mám nejradši spánek, vířivku, kryokomoru a pomůcky Triger Point Therapy.

Jak vnímáte Ústí a jeho okolí?

Jako mé rodné město. Sice se od té doby určitě hodně změnilo, a proto se těším, až si najdu čas ho opět navštívit.

Blíží se léto. Pojedete na dovolenou nebo je to naopak doby vaší nejintenzivnější práce?

I když je triatlon letní sport dá se provozovat po celém světě po celý rok. Já jsem ale typický Středoevropan, takže mě začínala sezóna většinou v květnu a končila v říjnu. Nejde však udržet formu po celou dobu závodní sezóny, takže kratší dovolená v červenci byla vždy zapotřebí. Letos jich bude víc, protože závodních plánů už není tolik.

Máte nějaké plány do budoucna – sportovní nebo životní, které můžete prozradit?

Plánů je hodně, uvidíme, které se zrealizují…Jedním z nich je např. projekt Here To Win, který zahrnuje triatlonový oddíl u nás i na Slovensku, provozování trikempů a hlavně značku Here To Win jako sportovní materiál (od oblečení až po výživu). S majitelem značky, Lukášem Lachoutem, jsem teprve na začátku a víme, že to bude dlouhá a těžká cesta. Ale na to jsem z triatlonu zvyklí.

Moje NEJ:
JÍDLO
– palačinky
ČÍSLO -10
BARVU-modrá
HUDBU – Lenny Kravitz
POLITIK – nemám

Profil:
Filip Ospalý: Narodil se 15. května 1976 v Ústí nad Labem, později se jeho rodina odstěhovala na Moravu. Triatlonu se věnuje od roku 1992. V roce 2001 získal titul mistra Evropy v triatlonu, je desetinásobným mistrem ČR v olympijském triatlonu. Startoval na třech Olympijských hrách v Sydney, Athénách a Pekingu. Za svou kariéru vyhrál tři závody světového poháru, sedm závodu série Ironman 70.3 a tři závody série Ironman 5150.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*