Finále ankety vrcholí, hlasujte

  •  

Strážný dub na Kabátě se v anketě o Strom roku drží zatím v polovině startovního pole. Již podruhé se ústecký strom dostal do finálové dvanáctky nejlepších stromů z celé republiky.

„Strážný dub roste u správní budovy Masarykovy nemocnice a má zajímavou historii. Před stavením v osadě Kabát stával starý dub. Prý jej vysadili při vzniku osady, která měla za úkol chránit poutníky na cestě. Roku 1813 však dub přišel k úhoně. Táhli tudy napoleonští vojáci a vystřelili z děla na stavení, u kterého rostl. Z dubu nic nezbylo, ale stavení zůstalo stát. Na jeho místě pak znovu vyrostl doubek, který tu stojí už 200 let,“ popisuje jeho historii mluvčí ústeckého magistrátu.

Hlasovat pro ústecký Strážný dub mohou všichni občané i návštěvníci města. Buď podepíší podpisové archy, které jsou k dispozici například na magistrátu, na obvodních radnicích, v Infocentru, v zoo, v plavecké hale na Klíši, v muzeu nebo v rozhledně a bludišti na Větruši. Podpořit dub mohou také odesláním dárcovské DMS na telefonní číslo 87 777. Do textu zprávy je třeba napsat DMS STROM10 60. Cena DMS je 60 korun, dub získá 2 hlasy. Hlasovat je možné až do 15. září a vítěz ankety vyhrává poukaz na arboristické ošetření a postupuje do mezinárodní soutěže Evropský strom roku.

Strážný dub je krásný ztepilý exemplář dubu letního, ve výšce 130 centimetrů je obvod jeho kmene 406 centimetrů. V loňském roce reprezentovaly město v této soutěži břestovce ze Smetanových sadů. Umístily se na druhém místě. Získaly 31 854 korun a za tuto částku mohlo být ošetřeno pět památných stromů.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*