FOTO: Dokumentaristé chtějí zrekonstruovat 101 let starý letecký závod

Pomozte zrekonstruovat 101 let starý letecký závod! Vyzývá veřejnost dvojice dokumentaristů z Ústí nad Labem na webovém portálu startovac.cz. Potřebuje nasbírat 200 000 korun, aby se vydala za pomoci současné letecké techniky po stopách dvanácti odvážných posádek, které roku 1914 riskovaly životy v největší letecké soutěži Rakousko-Uherska vyhlášené majiteli ústecké továrny na mýdlo bratry Schichtovými. „Tentokrát nikdo nezahyne,“ dodávají a slibují o všem natočit dokumentární film.

Slavné žluté trabanty si na Startovači nedávno vydělaly téměř tři milióny na výpravu do Tichomoří, nemálo známá kapela Mňága a Žďorp zásluhou příznivců tohoto webu nasbírala půl miliónu na nahrání nové desky.

Když se ústeckému letci a filmaři Miroslavu Orosovi a historikovi a publicistovi Martinu Krskovi také podaří přesvědčit veřejnost o nezbytnosti realizace jejich projektu „Velký letecký závod“, odstartují na podzim různá letadla z Vídně, aby kopírovala trasu tzv. Schichtova letu vedoucího z Vídně přes Prahu, Terezín a Ústí nad Labem do Brna, Raabu a Budapešti.

„V roce 1914 vyletělo 12 posádek, tisícikilometrový závod dokončily jen dvě. Jeden pilot přišel o život, další se při haváriích a nouzových přistání zranili a rozbili své letouny. Byla to velmi dramatická a veřejností masivně sledovaná událost,“ přiblížil historická fakta Martin Krsek. Už loni se spolu s Orosem pustili do pátrání po historii tohoto mimořádného podniku v českých leteckých dějinách. Překvapivě byli první, kdo se v posledních sto letech tak podrobně Schichtovým letem zaobíral.

Objevili přitom řadu neznámých skutečností a historických pramenů. Natočili pilotní díl svého filmového dokumentu, publikovali několik článků a 16. dubna se v Muzeu města Ústí nad Labem otevře výstava ke 101.výročí letu. „Dokumentace historického letu je jedna fáze, druhá by měla být rekonstrukce. Na stejnou trasu vylétnou tři repliky historických letounů, ale také například továrně vyráběný ultralight, vírník, amatérsky postavené letadlo, motorové rogalo a další. Ukážeme tím tím, kam se posunula letecká technika za jedno století,“ doplnil Miroslav Oros.

Těm, co na projekt rekonstrukce velkého leteckého závodu přispějí, slibují originální odměny. Za nejmenší částku 99 korun si budou moci stáhnout zdarma výsledný film, za 500 korun už dostanou VIP pozvánku na premiéru a DVD s věnováním, za 2000 korun pak VIP vstupenku na start závodu a za 25 000 se může dárce těšit na účast na vlastním letu v roli navigátora. Volná jsou však pouze čtyři místa. Ani tento způsob financování není ničím novým – podobně financovaly svá dobrodružství i letci před sto lety.

Pokud se nepodaří do dvou měsíců vybrat cílovou částku, Startovač všem dárcům pošle jejich peníze zpět.

Schicht_01 Schicht_02 Schicht_03 Schicht_04 Schicht_05 Schicht_06 Schicht_07 Schicht_08

 

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*