FOTO: Schodek 323 milionů v rozpočtu bude Ústí krýt přebytkem a úvěrem

  •  

Zastupitelé po čtyřhodinové debatě schválili rozpočet na letošní rok. Ústí bude hospodařit se schodkem 323 milionů korun. Koalice ANO a PRO! Ústí nakonec ustoupila tlaku opozice a zrušila plánované pětiprocentní snížení rozpočtu městských obvodům.

Město bude hospodařit s příjmy 1,396 miliardy korun a výdaji 1,719 miliardy korun. Schodek 323 milionů korun bude krýt přebytkem hospodaření z minulých let a revolvingovým úvěrem.

O rozpočtu hlasovali zastupitelé dvakrát. První hlasování prohlásili za zmatečné, protože nebylo jasné, zda hlasují o původním návrhu nebo o tom upraveném. Nakonec pro rozpočet hlasovalo 24 zastupitelů, 9 bylo proti a 2 se zdrželi. Diskuze se vedla zejména o částce pro jednotlivé městské obvody nebo o příspěvku pro prvňáčky, takzvaném pastelkovném. V obou věcech koalice ustoupila, obvody budou hospodařit se stejnou částkou jako vloni a dva miliony korun půjde na příspěvek pro žáky prvních tříd. Částku odebrali zastupitelé z plánované rezervy. Na návrh Jiřího Madara (Ústecké fórum občanů UFO) zastupitelé také omezili částku, s jakou může rada města sama nakládat. Původně to bylo deset milionů, zastupitelé ji snížili na 5 milionů.

Městu podle primátora Josefa Zikmunda (ANO) hrozí letos sankce za porušení rozpočtové kázně, které mohou činit až 60 milionů korun. Zikmund doplnil, že město vede přes sto soudních sporů a jsou vypsány tisíce exekucí. Nejvýznamnější spor vede Ústí o dostavbu Mariánského mostu, který se táhne už 16 let.

Nejvíce peněz z městských organizací dostane dopravní podnik, 190 milionů korun. V plánu má investice do rekonstrukce a modernizace zastávek a zálivů, koupi nových vozů či elektronický odbavovací systém. Dokončena bude přestavba plaveckého areálu Klíše. Z revolvingového úvěru bude město platit rozpracované projekty, na které získalo dotace z ROP Severozápad. Všechny město ukončí letos.

Přebytek hospodaření z minulých let je zhruba 120 milionů chce město investovat do projektů, jejichž návratnost bude v řádu dvou nebo tří let.

Největší debata se vedla o příspěvcích města na kulturu. Celkem tam 18 milionů korun, dvě třetiny z nich by měl formou dotace získat spolek Činoherák Ústí, který navazuje na tradici bývalého Činoherního divadla. Dalších 50 milionů z rozpočtu je na základě smlouvy s Ústeckým krajem určeno pro Severočeské divadlo opery a baletu.

Pohledávky města za dopravní přestupky jsou 73 milionů korun, za komunální odpad 102 milionů korun.

Ústecké zastupitelstvo dnes nejednalo o čtvrtém náměstku primátora. Tím měl být zvolem Pavel Štěpař (ANO). Ten se ale z jednání omluvil. Předkladatel návrhu primátor Zikmund jej stáhl.

Na návrh Petra Brázdy (KSČM) byl na jednání zastupitelů doplněn bod o stanovisku města k nepovedenému facebookovému vtipu činoherního herce Jiřího Maryšky. Ten na sociální síti vyvěsil fotografii nacisty popravených mužů z filmu Lidice a k tomu napsal komentář: „Úklid Ústí si představuju takhle,“ napsal Maryško a za popravené oběti z Lidic dosadil jména lidí z ústecké politiky. V kauze padlo už několik trestních oznámení.

Zastupitelé projednali z řádného programu jen tři body, zatímco jich celkem bylo 27. Před 22 hodinou byla schůze přerušena. Pokračovat bude 2.března v 16 hodin. Na programu je mimo jiné prodej pozemku a nemovitosti Zoo nebo dotace pro Činoherák Ústí.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*