FOTO: Univerzitní festival doplnila unikátní kavárna Potmě

  •  

Již tradiční Dny vědy a umění Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem doplnil letos na Kostelním náměstí projekt nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška – kavárna Potmě.  Velkolepě pojatá akce kompletně obsadila Kostelní náměstí u OC Forum a 17. května pozve širokou veřejnost i do univerzitního kampusu.

Dny vědy a umění s třináctiletou tradicí se snaží každý ročník oživit zajímavými hosty, známými osobnostmi a nevšedními workshopy. Proto i letos má festival stěžejní téma, a to podporu handicapovaných.

Univerzitní tým představuje nejen v plné sestavě všech osm fakult, jejich tematické stánky, které zdárně doplňuje čítárna Vědecké knihovny, ale také stanoviště zaměřené na zdravotně postižené. Dnes až do 18:00 hodin ukážou studenti a akademici, čemu se věnují a co výjimečného umí. Vše si můžete vyzkoušet, osahat a na vlastní kůži prožít.

Univerzitní festival vědy, sportu a umění je na Kostelním náměstí zpestřen mobilní kavárnou nadace Světluška, která si připravila i doprovodný program – chůzi bludištěm poslepu. Dále zde najdete záchranářský stan s ukázkou první pomoci, stan s veslařskými stroji a soutěžemi veslování a stan s úspěšnou hrou Mindball.

Přestože festival vědy, sportu a umění není hudebním festivalem, o hudební produkci není nouze. Pro Kostelní náměstí je opět připraven i parádní doprovodný program, který na hlavní stage s velkou LEDobrazovkou bude střídat chemickou show, biketrialovou exhibici, ukázky práce s roboty nebo třeba exhibici Tai Chi, Capoeiry a Salsy.

„Z hudebního programu mohu doporučit např. Yannu s kapelou, která se singlem Up in the air bourala hitparády českého éteru,“ doporučuje Michal Červenka, hlavní organizátor festivalu.

Pro milovníky „přírodních a technických věd“ jsou k vidění akce jako letecký simulátor, 3D tisk a 3D skenování, roboti a jejich programování, chemické pokusy, hlavolamy a šifry, přírodovědné sbírky, exkurze do nanosvěta, DNA ze všech stran, Tělo a jeho dovednosti, První pomoc zážitkem, Sport s handicapem, Zdravá záda, prevence nádorových onemocnění, těhotenství a jeho vliv na pohybový aparát nebo Jemně s jemnou motorikou. V kategorii „Umění a hry“ budou na místě mobilní sklářská huť, fotokoutek, Maxi Jenga, Nebe, peklo ráj a S knihovnou si hraj. „Ostatní ze světa UJEP“ přiváží na Kostelní náměstí vystoupení taneční skupiny Freedom, plavání na suchu, světovou vesnici, nácvik kresby, malby, tisku, Školu přímo na ulici a mnoho dalšího.

„Jak je z programu zřejmé, pestrost činností, kterými se ústecká univerzita zabývá, je téměř bezbřehá. To právě chceme ukázat, ale také umožnit, aby se naši návštěvníci v kontaktu s vědou a výzkumem dobře bavili. Zejména mladé chceme festivalem podněcovat k myšlení a tvořivosti,“ říká rektor UJEP Martin Balej.

Ve čtvrtek, 17. května vše pokračuje v univerzitním kampusu populárními přednáškami odborníků.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*