FOTO: Užijte si první univerzitní Medobraní

Instalace včelstev ve Vaňově. Foto: Josef Růžička
  •  

Přijďte si slavnostně vytočit historicky první univerzitní med od včel, které na něm po celý rok pilně pracovaly v krásném prostředí Schichtovy vily ve Vaňově.

Premiérové Medobraní proběhne 22. května od 10:00 do 12:00 hodin v lobby Multifunkčního informačního a vzdělávacího centra v Kampusu UJEP. Známý včelař Augustin Uváčik nám, akademikům, zde pomůže vytočit med z plástů a na unikátním skleněném modelu ukáže, jak včely v úlech žijí.

„Augustin Uváčik, který je odborníkem na slovo vzatým, působí jako učitel včelařství, je propagátorem střešního včelaření a zároveň správcem včelnice UJEP,“ vysvětluje prorektor pro rozvoj a kvalitu Jaroslav Zukerstein.

Na univerzitním Medobraní na návštěvníky čeká ochutnávka voňavého čerstvě vytočeného medu na čerstvém chlebu, ukázka včel v proskleném úlu, či dalších artefaktů z včelí říše, a zajímavé informace o ochraně přírody.

Ostatní vytočený med se bude po čeření (vyčištění od voskových nečistot) následně stáčet v medárně a poté bude k dispozici univerzitě k propagačním účelům.

„Med bude stočen do skleniček o gramáži 250 g, očekáváme cca 200 kg medu nyní a 200 kg na podzim. Předpokládáme, že budeme mít k dispozici 800 až  1 000 kusů sklenic univerzitního medu k propagaci,“ upřesňuje Jaroslav Zukerstein.

Včelnice UJEP byla zřízena na univerzitních pozemcích ve Vaňově dne 19. 6. 2018.  Jedná se o  včelnici s patnácti včelstvy v systémech nástavkových úlů. Pro účely chovu bylo vybráno plemeno Singer F1, které je původem z Rakouska a je velmi vhodné k chovu ve městech, neboť se jedná o mírné a nerojivé včely.

Včely hrají nezastupitelnou úlohu při opylování kvetoucích rostlin a ústecká univerzita se tedy nebude radovat pouze ze získaných včelích produktů, ale také z pocitu pozitivního činu směrem k okolní přírodě. Další zajímavosti a informace o chovu včel naleznete na: www.vcelyonline.cz.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*