Hraničář zve na koncert Radůzy a potěší i filmové fanoušky

Program Hraničáře v nadcházejícím týdnu osloví hlavně filmové fanoušky, příznivce osobité folklorní hudby a milovníky extrémních sportovních zážitků. V úterý 21. dubna uvede Hraničář snímek Chlapectví, který si z letošního ročníku Cen americké filmové akademie odnesl dva Oscary.

Dalším lákadlem je koncert fenomenální zpěvačky, skladatelky a multiinstrumentalistky Radůzy – ta se ústeckému publiku představí ve středu 22. dubna. Ve čtvrtek 23. dubna se v kinosále Hraničáře koná večer s Janem a Petrou Francke, prvními Čechy, kteří se zúčastnili jednoho z nejtěžších maratonu na světě Yukon Arctic Ultra maratonu.

Na sobotní večer 25. dubna je nachystaná projekce snímku Fanny a Alexandr podle autobiografických vzpomínek na dětství mistra filmu Ingmara Bergmana.

Chlapectví – úterý 21. dubna, 19.30 hodin

Režisér Richard Linklater se proslavil snímky Před soumrakem a Před půlnocí. Chlapectví je ale úplně jiný kalibr. Autor ho chtěl natočit co nejpoctivěji, a tak mu věnoval dlouhých dvanáct let. Výsledkem je neobyčejně obyčejný film, který vyvolává neuvěřitelně pestrou škálu emocí. Strhující pohled do zákulisí rodiny, rozvedených manželů a zrání jejich syna Masona v dospělého muže. Příběh sklidil úspěch u diváků po celém světě. Získal také celou řadu prestižních ocenění – mj. se stal nejlepším filmem na britských filmových cenách BAFTA a může se pochlubit dvěma Oscary za režii a nejlepší ženský výkon v hlavní roli.

Radůza – středa 22. dubna, 19.30 hodin

Hudba Radůzy vychází částečně z šansonu, ale největší díl inspirace čerpá umělkyně z folklóru a nálady městských odrhovaček. Ty v jejím syrovém podání nabízejí nečekané hudební a textařské obraty. I proto se Radůza těší oblíbenosti nejen na domácích pódiích, ale také v zahraničí. V Hraničáři vystoupí s doprovodnou kapelou a vedle svých už téměř lidových hitů představí novinkové album z loňského roku Gaia.

Yukon Arctic Ultra – čtvrtek 23. dubna, 19.30 hodin

Dokument a poutavé vyprávění o jednom z nejextrémnějších a nejtěžších ultra maratonů na světě s Janem a Petrou Francke, kteří se jako vůbec první Češi v historii účastnili Yukon Arctic Ultra Maratonu. Manželé a sběratelé intenzivních zážitků urazili 700 km a 160 km dlouhou pouť napříč mrazivou divočinou Yukonu. Sami, bez jakékoliv podpory, jen se základními potřebami na saních, které si táhli za sebou.

Fanny a Alexandr – sobota 25. dubna, 19.30 hodin

V sobotu večer rozzáří kinoplátno Hraničáře vzácná perla světové kinematografie, proslulá rodinná měšťanská freska podle autobiografických vzpomínek na dětství švédského režiséra Ingmara Bergmanna. Na nejroztodivnější lidské osudy členů Ekdahlova klanu z konce 19. století divák nahlíží dětskýma očima citlivého Alexandra. Životní události jsou ztlumeny, humorizovány nebo zaplašeny čarodějnými kouzly židovského starožitníka Izáka. Problémy lidské existence jakoby neexistovaly. Snímek dostal v roce 1983 Cézara za nejlepší film, o rok později Oscara za nejlepší zahraniční film roku a Zlatý glóbus za nejlepší film roku.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*