I v nové sezóně Činoherního studia pokračuje projekt scénických čtení Překročit hranice

Zdroj: Činoherní studio
  •  

Tříletý projekt Činoherního studia města Ústí nad Labem a Katedry germanistiky Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem propojuje divadelní profesionály se studenty vysokých škol. Po vydařené první sezóně, kdy ústecké Činoherní studio uvedlo tři scénická čtení čerstvě přeložených a zdramatizovaných německojazyčných textů, nastal čas pro další počin. Scénické čtení textu Ferdinanda Schmalze Maso v plechovce (v originále Dosenfleisch) se premiérového uvedení dočká v divadelním Obejváku Činoherního studia v pátek 27. října, v první repríze bude uvedeno v pondělí 30. října.

Režie prvního scénického čtení v nové sezóně se zhostí absolventka režie JAMU Hana Marvanová, sekundovat ji budou studenti brněnské JAMU – dramaturg Jakub Liška a scénografka Kateřina Veselá. Text přeložili studenti Katedry germanistiky FF UJEP pod vedením Veroniky Jičínské. V hereckém obsazení divák najde herce Činoherního studia Martu Vítů, Matúše Bukovčana a Jaroslava Achaba Haidlera spolu s hostující Danou Jacekovou, studentkou JAMU.

Maso v plechovce je tarantinovsky laděná postapokalyptická báseň. Před svého diváka staví obraz možného vývoje naší společnosti postavené na kamionové dopravě. Znejišťuje svět naší dálniční, všespojující sebevědomé komunikace a proti jeho plánovanému konzumu staví nehodu, jako skutečný princip fungování světa. Režisérka Hana Marvanová k tomu dodává: „Hra Maso v plechovce je pro mě hrou o hledání smyslu lidkského bytí na pozadí dnešní hektické doby, pro kterou je technický pokrok základní mantrou. Rychlost a propojování, propojování a rychlost…“

Novátorský text s dynamicky a černohumorně se rozvíjejícím příběhem zaujal i kritiku a byl inscenován v Berlíně v rámci Autorentheatertage 2015 (vybrán spolu s dvěma dalšími z 207 zaslaných textů) v červnu 2015. Koprodukční incenace textu v podání DT Berlin/Burgtheater Wien patřila k finalistům přehlídky Stücke Mülheim 2016. U nás bude hra poprvé uvedena jako scénické čtení v Činoherním studiu města Ústí nad Labem v rámci projektu Překročit hranice.

Celý projekt bude tentokrát  zahájen již o týden dříve – 20. října a to společnými přednáškami a semináři studentů katedry germanistiky a studentů Institutu slavistiky Technické univerzity v Drážďanech, které se uskuteční na půdě ústecké univerzity. Studenti a pedagogové absolvují také společné posezení, návštěvu zkoušky Masa v plechovce, prohlídku divadla  a představení v Činoherním studiu. Další setkání je naplánováno na prosinec letošního roku. Česko-německá skupina studentů bude společně pracovat na překladu dalšího německého textu, který bude mít premiéru příští rok.

Celý projekt Překročit hranice se koná díky finanční podpoře Česko-německého fondu budoucnosti a Nadace život umělce.

Ferdinand Schmalz (1985) vyrůstal v rakouském Admontu. Studoval divadelní vědu a filozofii ve Vídni a pracoval jako ředitel ve Schauspielhaus Vídeň a Schauspielhaus Düsseldorf. Je členem volného kolektivu „mulde_17“ a je spoluzakladatelem festivalu „Suddenness“, který se poprvé konal v divadle Theater im Bahnhof v Grazu v červnu 2012. Napsal divadelní hry pro Schauspielhaus Graz, Schauspiel Leipzig a Schauspielhaus Curych. Ferdinand Schmalz žije ve Vídni.

Ferdinand Schmalz: Maso v plechovce
Režie: Hana Marvanová
Dramaturgie: Jakub Liška
Scénografie: Veronika Jičínská
Překlad: Veronika jičínská a studenti Katedry germanistiky FF UJEP v Ústí nad Labem
Hrají: Marta Vítů, Jaroslav Achab Haidler, Matúš Bukovčan, Dana Jaceková j.h.

premiéra: 27. října v 19 hodin
1. repríza: 30. října v 19 hodin

derniéra: 1. prosince v 19 hodin

Činoherní studio


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*