Instituce s námi nejednají fér, říká technoložka trmického lihovaru

  •  

Před více než rokem koupila společnost Liberta lihovar v Trmicích. Od té doby se snaží získat marně povolení, aby se mohla továrna předělat a začít vyrábět. Přestože zdejší lihovar patří k nejmodernějším v Evropě, úřady otálejí.

Zřejmě proto, že předchozí provoz obtěžoval zápachem. Podle technoložky lihovaru Liberta Energy Ally Arčegové se taková situace nebude opakovat. Liberta má zcela jinou technologii a neexperimentuje s nevyzkoušeným provozem, jako bývalý lihovar. „Podobné provozy, jako budujeme v Trmicích, fungují po celém světě. Dokonce jsou i v centrech velkých měst a nikoho svým provozem neobtěžují. Je to moderní, bezpečná a prověřená technologie,“ říká technoložka.

Investovali jste 200 milionů do nákupu lihovaru. Rok už Liberta existuje, dosud nevyrábí. Proč?

Nemáme stále potřebná povolení. Je nám líto, že zdejší samospráva, státní a veřejné instituce s námi nejednají fér. Spojují nás s provozem, který tady kdysi byl, který byl neodzkoušený, obtěžoval zápachem, neměl dobře řešený odpad, byl hlučný a s úřady v podstatě nekomunikoval. To se nás ale netýká, protože naše technologie je zcela odlišná. Lihovar Liberta transparentně komunikuje se všemi institucemi i veřejností. To, co po nás instituce žádaly, jsme splnili. Nemáme co skrývat. Chceme, aby lihovar začal fungovat, aby se ukázalo, že nikoho opravdu neobtěžuje. Protože jen to úřady i občany přesvědčí. Nikoli stohy popsaných papírů.

Proč se pro všech peripetiích kolem předchozího lihovaru firma Liberta do této koupě pustila?

Protože máme technologii výroby prověřenou řadou provozů ve světě a nikde s ní nejsou žádné problémy. Nenapadlo nás, že Libertu bude někdo spojovat se zcela jinou firmou, se kterou nemá nic společného. Domnívali jsme se, že to bude fungovat jako všude jinde na světě. Že Trmice budou rády za příchod nového investora do průmyslové zóny, který neznečišťuje životní prostředí a neprodukuje zdraví škodlivé látky jako firmy, které jsou v sousedství Liberty. Že ocení vznik nových pracovních míst, finanční podporu, například do rekonstrukcí silnic, nebo sponzorské dary pro trmické školy, kluby, pro seniory a podobně. Naše firma, která má provozy i v jiných zemích, se takto k místním komunitám a lokalitám standardně chová. Společenská odpovědnost je pro naši firmu samozřejmostí.

V čem je tedy technologie lihovaru Liberta jiná, než technologie předchozího provozovatele?

Ve všem. Zejména ale jde o technologii kvašení. Předchozí lihovar se pustil do provozu, který sice měl nálepku nejmodernější, ale nebyl nikde vyzkoušený. Šlo o technologii kontinuálního kvašení, kterou vyvinuli ve Švédsku. Naše technologie kvašení je cyklická. To znamená, že nikde nezůstávají žádné zbytky, které se napalují a pak obtěžují zápachem. Po každé várce se všechno vymyje a vyčistí. Lihovary jako je Liberta fungují po celém světě a nikde s nimi nemají žádné problémy. Navíc v Trmicích, jsme nad rámec běžných bezproblémových provozů a právě kvůli špatným zkušenostem zdejších lidí s bývalým majitelem lihovaru, přidali do projektu dezodorizační jednotky – bio filtry a filtry s aktivním uhlím. Je paradoxní, že z pohledu expertů na podobné provozy, jde o naprosto nadbytečná opaření. Přesto je uděláme, protože chceme být maximálně vstřícní k místní samosprávě, státním orgánům a zejména k obyvatelům města.

Připusťme možnost, že povolení neseženete. Co bude dál?

Rozhodně nechceme z České republiky odejít. Pokud nás ale přístup samosprávy a státních institucí donutí, přesuneme lihovar do jiné země. Lihovar je jako skládanka, dá se rozebrat, převézt a postavit jinde. Pro Česko, zejména pro náš region, ve kterém je vysoká nezaměstnanost a zemědělství se nijak zvlášť nedaří, by to byla obrovská škoda. V areálu by se vyřádili sběrači kovů a ještě by si tam někdo mohl ublížit. To si myslím, že nikdo nechce. Lepší je něco vybudovat, než zničit.

Kolik lidí zaměstnanců bude mít lihovar Liberta celkem?

Celkem bude v lihovaru Liberta pracovat 90 lidí. Jde o laboranty, techniky a dělnické profese, ale dále tu budou pracovat celníci či ochranná služba.

Vzniknou nějaká místa v souvislosti s provozem lihovaru v obslužných a dodavatelských procesech?

V návazných provozech vznikne až 300 pracovních míst v dopravě, zemědělství a dalších návazných službách.

Zatíží doprava město Trmice?

Nezatíží. Část dopravy je po železnici a část kamiony. Protože Liberta je u nájezdu na dálnici D8, přes samotné město Trmice nebudou jezdit. Přesto jsme nabídli Trmicím, že na opravy silnic ve městě poskytneme finance.

Pocházíte z Beslanu, jak se vám líbí v Trmicích a na Ústecku?

V České republice se mi velmi líbí. Na první pohled je to krásná země a lidé jsou tu dobrosrdeční… Trmice nejsou Praha, ale je to klidné a přívětivé místo pro práci a pro život. Dokáži si představit i svůj život tady, ale domov je domov. Teď tady mám práci, připravím závod tak, aby jeho provoz byl bezproblémový, budu dohlížet na všechny úpravy a změny, zkoušky, kvalitu prvních výstupů. A pomáhat novým zaměstnancům. Co bude pak, to ukáže čas. Nikdy neříkej nikdy.


Profil:
Doc. Ing. Alla Arschegova, CSc.

Je expertkou na potravinářské technologie Lihovaru Liberta Energy. Přechodně žije v Česku. Narodila se v roce 1966 v Beslanu. Je docentkou katedry technologie potravinářských produktů Biologicko-technologického institutu (fakulty) na Severoosetinské státní univerzity. Souběžně pracuje na řadě technologií projektů nových výrob. Je svobodná, nemá děti.

 


  •  

1 komentář u Instituce s námi nejednají fér, říká technoložka trmického lihovaru

  1. Pokud je pravda co píše paní doc.ing.Alla,proč by u nás nemohli vyrábět? Vždyť 90 prac.míst není k zahození. Můj známý na přestavbě lihovaru pracoval a potvrdil,že se prováděly práce na odstranění zápachu.
    S pozdravem obyvatel Trmic.

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*