Jezero Milada od června slouží rekreantům i sportovcům. Teď se začíná se stavbou zázemí

  •  

Bývalý povrchový lom Milada na Ústecku se proměnil v rekreační oblast s velkou vodní plochou. V blízké době tady má vzniknout zázemí pro vodní sporty, tábořiště a další sporty a odpočinek. Jde o první dokončenou rekultivaci po těžbě uhlí, která bude sloužit k rekreaci a sportovnímu vyžití.

„Je to tady veliký a je to pěkný. Šli jsme se podívat, kde budeme trávit kus léta, “ vysvětluje Lucie Povolná z Ústí nad Labem, která se spolu s dvěma dětmi a manželem přišla podívat na jezero Milada, které právě začalo sloužit nejen Ústečanům k rekreaci a vodním sportům.

Vodní plocha o velikostí více než 250 hektarů vznikla zatopením bývalého povrchového lomu. Voda sem natékala 14 let.

Teď nabízí celá oblast rozlehlou pláž a tábořiště. Zatím ale chybí zázemí – například šatny, toalety nebo občerstvení. To by se ale mělo změnit.

Co dalšího je v plánu, vysvětluje Petr Lenc, ředitel Palivového kombinátu Ústí, který rekultivace prováděl: „Máme v plánu projekty, které chceme dokončit. Například výstavba infrastruktury pro výstaviště. Chtěli bychom zde zřídit inženýrské sítě pro další případnou výstavbu. Chceme tady v průběhu příštího roku udělat příjemnější vstupy do vody, tzn. nejen sypané vstupy, ale i dřevěná mola, pontony, ze kterých by se návštěvníci mohli do vody snáz dostávat.“

Jezero Milada, lákadlo pro lidi zblízka i zdálky

Otevření jezera Milada uvítal Luboš z blízkých Trmic, vzal sem celou rodinu. Má radost, že Ústecko má konečně velkou rekreační oblast: „Budeme se sem chodit koupat i procházet, jezdit na kole, dělat nějaké aktivity, budeme se hýbat.“

Kromě lidí z okolí jezera se na jeho otevření pro veřejnost přijeli podívat i zvědavci například z Prahy, Teplic nebo Děčína.

O tom, že mít velké jezero za humny je velká výhoda, vědí i obce, se kterými Milada sousedí. V roce 2006 proto založily dobrovolný svazek.

„Oblast jezera Milada je velkým potenciálem pro obce Trmice, Chabařovice, Řehlovice a Ústí nad Labem. Ty obce na tom mohou, byť nepřímo, vydělat. Mluvím o tom, že to bude místo volnočasového vyžití pro obyvatele Ústí nad Labem, pokud budou mít možnost se tady realizovat sportovní a mládežnické kluby, tak to přispěje k lepší kvalitě života v Ústí nad Labem,“ dodává tajemnice spolku obcí Marta Šašková.

Gabriela Hauptvogelová/ČRo Sever


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*