Kameny zmizelých připomínají oběti holokaustu. V Ústí byly právě nainstalovány

  •  

Prvních osm kamenů zmizelých, takzvaných Stolpersteine bylo položeno v Revoluční ulici. Kameny připomínají osudy ústeckých Židů a byly položeny symbolicky před Mezinárodním dnem holocaustu, který připadá na 27. ledna. Rozmístěny byly před domy č. 206, 207 a 551. Právě tato místa obývali manželé Rothbaumovi, Anna Picková, Regina Steinerová a také Rudolf, Vilém, Gertruda a Hanuš Schiffovi, jejichž osudy kameny připomínají. Autorem kamenů zmizelých je německý umělec Gunter Demnig.

Na akci dorazili představitelé vedení města, zástupci židovské obce, představitelé České společnosti přátel Izraele a konzulka Velvyslanectví Státu Izrael v České republice Emmanuel Amar. Z úst rabína Karola Sidona zazněla také modlitba.

Pořídit kameny zmizelých se rozhodla rada města již v létě roku 2021. Iniciátorkou celá akce byla tehdejší náměstkyně Eva Outlá, spolu s dalšími členy rady kameny zaplatili. Šlo celkem o 35 500 korun. „V první řadě musím poděkovat paní inženýrce Outlé, která s ideou pořízení kamenů přišla. Bez ní bychom dnes neměli co pokládat. V druhé řadě musím poděkovat panu vrchnímu rabínovi, který k nám při této příležitosti zavítal z Prahy. Je to znamení dobrých vztahů mezi městem Ústí nad Labem, židovskou komunitou a potažmo i se státem Izrael,“ uvedl primátor města Petr Nedvědický. Kromě Evy Outlé peníze na akci věnovali radní Petr Nedvědický, Tomáš Vlach, Pavel Tošovský, Michal Ševcovic, Martin Hausenblas, Miroslava Lazarová, Eva Nováková a Martin Krsek.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*