
Kaple na krásnobřezenském hřbitově z roku 1903 je po letech zrekonstruovaná, původně se měla demolovat. Po protestech a tlaku odborné veřejnosti k tomu nedošlo.
Kaple ke svému účelu sloužila do 50. let 20. století. V dalším období pouze chátrala. „Autorem návrhu byl místní stavitel Julius Hauser. Objekt nesloužil jako sakrální prostor, ale jako pohřební hala, v jejíž hlavní lodi byly vystavovány ostatky zesnulých. V bočních prostorách byla pitevna, márnice, oblékárna zesnulých a sklad pro hrobníka,“ vysvětluje historik Martin Krsek z ústeckého muzea.
V roce 2009 bylo částečně obnoveno zastřešení kaple. Projekt na záchranu budovy ale vznikl v roce 2017. Podle náměstkyně primátora Věry Nechybově se peníze na opravu podařilo dostat do rozpočtu v roce 2018. „Ta budova za záchranu stála. Podtrhla svým vzhledem celé místo a jeho pietní úlohu. Naše kulturní dědictví musíme chránit,“ řekla.
Do záchrany kaple se zapojil i ústecký primátor Petr Nedvědický. Podle něj město muselo k plánovanému rozpočtu přidat ještě 700 tisíc korun, aby se vše podařilo dokončit.
Přestože stavba není památkově chráněna, při opravách se postupovalo citlivě s ohledem na historickou hodnotu objektu. Nakonec se ji podařilo zachránit a v prosinci 2020 vrátit do života.
Přidat komentář