Policisté a právníci zpočátku nechápali, proč by měli občané (podle návrhu ministra vnitra Chovance) dostat právo zastřelit teroristu, zakotvené v ústavě. Tak to bylo v médiích prezentováno, což neznělo rozumně, protože již dnes má občan právo použít zbraň k obraně.
Ve skutečnosti jde o to, aby bylo právo vlastnit zbraň přímo zapsáno v ústavě jako ústavní právo občana. Jde o opatření proti nejapným nápadům přechytralé bandy úředníků EU v Bruselu. Protože bruselská snaha sešroubovat držení zbraní dalšími omezeními a administrativními mřížemi je až nepříčetná. Přijaté nařízení je natolik absurdní, že by se povolení vztahovalo i na obyčejné vzduchovky.
Přitom na smrtonosné zbraně, jako jsou například kuše, se žádná regulace nevztahuje. Mít zbrojní průkaz na vzduchovky, startovací pistole nebo třeba předovky a muzeální zbraně používané např. při rekonstrukcích bitev při veřejných oslavných taškařicích v dobových uniformách, to by už nebyla zbytečnost, ale debilní nařízení vytvořené pacienty, kteří by měli využít dobrodiní psychiatrické léčebny. Mít zbrojní průkaz na tyto zbraně – nezbraně? Vždyť se jedná až o tisíce zbraní?!
V komentáři k návrhu tohoto hloupého nařízení se např. píše, že civilní použití poloautomatických zbraní by mělo být zakázáno: „mohou být některé poloautomatické střelné zbraně velmi nebezpečné, mají- li vysokou kapacitu co do počtu dávek.“ Řada lidí, s nimiž jsem o tom hovořil, upozorňovala na televizní reportáž o nájezdu nákladního auta do lidí v Izraeli. Jeden z ohrožených měl u sebe zbraň, a proto rychle vyprázdnil do kabiny řidiče celý zásobník pistole. Nebýt toho, počet mrtvých a zraněných by byl daleko větší.
Nejtrapnější je, že ti, kdo chtějí se zbraní spáchat kriminální nebo teroristický čin, si obstarají vždy zbraň na černém trhu. Neregistrovanou, nebudou se s ní vytahovat a upozorňovat na sebe. I když pravda. Takovou vzduchovkou by se dal spáchat opravdu vážný teroristický čin! Proto by měly být odebrány a zlikvidovány! Možná, že ty bruselské, nevyvinuté mozky na to zanedlouho přijdou. Proto šíleně byrokratická a omezující směrnice je z hlediska prevence bezpečnosti naprosto k ničemu. Na otázku, zda bych takovou kravinu mohl podpořit, snad ani odpovídat nemusím.
Jaroslav Doubrava, senátor
Přidat komentář