Knihovna Ústeckého kraje získala na největší knihovnické konferenci Knihovny současnosti ocenění Bibliotheca inspirans 2024. Letošní ročník ocenil celkem 10 knihoven napříč Českem za to, že se ukázkově starají o své zaměstnance. Knihovna Ústeckého kraje zaujala porotu metodikou scrum, kterou zavedla do praxe a díky které mají všichni zaměstnanci přehled, kdo na čem dělá.
Takzvaná metodika scrum se běžně používá v IT odvětví nebo byznysu, ale stejně dobře funguje i ve velké krajské knihovně. „Scrum mi doporučil jeden vývojář z Prahy, který nám pomáhal s jiným projektem. Začali jsme díky výzvě na vzdělávání knihovníků půlročním pilotním režimem, který nás nadchnul, a od ledna jsme přešli do ostrého režimu,“ vysvětluje ředitelka ústecké knihovny Jana Linhartová.
Každý zaměstnanec vidí v systému konkrétní úkoly na následující dva týdny, které stanovilo vedení knihovny. Každý úkol má svého garanta a tým, který na něm pracuje, má denně zhruba sedmiminutovou online nebo offline poradu. „Když se objeví nějaká komplikace, můžeme ji řešit hned. Dřív se stávalo, že se problém odsunul, teď už ne,“ vysvětluje Jan Černecký, tiskový mluvčí knihovny a zároveň certifikovaný scrum master, který dohlíží na to, aby porady probíhaly věcně a efektivně.
Díky scrumu odpadly dlouhé porady a každý zaměstnanec má přehled, co se v knihovně právě děje. „Jsem si jistý, že ocenění je ve správných rukou. Nejenže neustále stoupá množství uživatelů knihovny, ale i spektrum činností, které knihovna nabízí. Skvělá práce knihovnic a knihovníků výrazným způsobem ovlivňuje vzdělanost v našem kraji a nedávno zavedená metodika scrum ještě zvýšila efektivitu a informovanost všech zaměstnanců knihovny,“ uvedl předseda výboru pro kulturu a památkovou péči Ústeckého kraje Vlastimil Skála.
Knihovnice a knihovníci dnes musejí zvládat neuvěřitelnou škálu činností. „V rámci letošní Bibliotheca inspirans jsme proto hledali inspirativní příklady mezi knihovnami a jejich zřizovateli, kteří nezapomínají pečovat o to nejcennější – své zaměstnance. Podporují je, vytváří komfortní podmínky pro každodenní práci a pečují o jejich duševní pohodu,“ vysvětluje Kateřina Uhlíková z Nadace OSF, která společně s Českou spořitelnou za oceněním Bibliotheca inspirans stojí.
Přidat komentář