Korovci si lebedí v novém bydlení

Foto: Ingrid Veselá Volfová
  •  

Korovci mexičtí se v ústecké zoologické zahradě přestěhovali do nové expozice v dolním patře pavilonu exotária. Dříve byla domovem pro leguány kubánské, kteří se v loňském roce přesunuli o patro výše.

„Samotná expozice prošla rekonstrukcí. Doplnily ji parkosy, květiny a další vybavení. Mezi to patří především vytápění podlahy a další prvky zamezující úniku tepla. Změna tak nabízí korovcům podstatně více prostoru než dříve. Věříme, že v novém prostředí bude ještěří skupina prosperovat a dočkáme se dalších odchovů. První úspěšně odchované mládě korovce mexického přišlo v naší zoo na svět v lednu 2018, za tento odchov obdržela naše zoo prestižní ocenění Bílý slon,“ informuje tiskový mluvčí Matěj Kynšt.

„Ve volné přírodě obývají korovci pouštní oblasti Severní a Střední Ameriky a během zimních měsíců se uvádějí do stavu strnulosti, hibernace. Přelom ledna a února je období, kdy tento zimní spánek končí a ještěři znovu aktivují. Proto je nejvhodnější je přesunout na nové místo. Aktuálně se skupina skládá z jednoho samce a dvou samic, které chováme od roku 2013,“ doplňuje chovatel plazů František Šubík.

Tento druh patří do úzké skupiny jedovatých ještěrů. Jejich neurotoxin však do oběti nevstřikují jako hadi, ale po zakousnutí jed volně stéká po zubech do rány. Jejich jed není pro člověka smrtelný, ale vyvolává silné a bolestivé reakce. Přesto jsou korovci klidná, až flegmatická zvířata, která se pohybují pomalým tempem. Kromě korovců mexických je v ústecké zoo chován také jejich příbuzný korovec jedovatý.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*