Krajský soud v Ústí nad Labem pokračuje v projednávání kauzy údajných machinací s dotacemi

  •  

Ústecký krajský soud začal, 18. listopadu, s další sérií projednávání údajných machinací s evropskými penězi. Mezi osmi obžalovanými je i bývalý náměstek ústecké ex-hejtmanky Pavel Kouda.

Soud nejdříve vyslechl obžalovanou Kláru Odvárkovou, bývalou úřednici dotačního úřadu Severozápad. K výslechu se přihlásila sama a uvedla, že nechápe, z čeho je vlastně obžalovaná.

Státní zástupce jí například klade za vinu účelovou úpravu projektů v rámci tzv. integrovaných plánů rozvoje měst – tedy jakýchsi speciálních možností pro konkrétní města na čerpání dotací.

To ale Odvárková odmítá – právě kvůli tomu, že se vždy pro města určila celková část peněz a následně se přijímaly jednotlivé projekty. Města tak měla peníze jisté a Odvárková tedy nechápe, jak mohla projekty ovlivnit.

Vypovídala i Irena Kotlanová, bývalá úřednice dotačního úřadu, která má status spolupracující obviněné. U soudu opět řekla, že jí bývalý náměstek Pavel Kouda přinesl domů seznam s projekty, které měl dotační úřad schválit. Zároveň měl prý Kotlanové vyhrožovat ztrátou zaměstnání.

Krajský soud v Ústí nad Labem pokračuje v projednávání kauzy údajných machinací s dotacemi

Výpověď Kotlanové je jedním z hlavních důkazů obžaloby proti ostatním obžalovaným. Status spolupracující obviněné jí navíc může, v případě uznání viny, přinést nižší trest.

Podle státního zástupce Vladimíra Jána měli všichni obvinění možnost s obžalobou a vyšetřovateli spolupracovat. Kromě Kotlanové všichni obžalovaní jakoukoliv vinu popírají. Například Pavel Kouda prý nátlak na nikoho nevyvíjel a ani obžalovaná Odvárková nepotvrdila, že by jí někdo vyhrožoval ztrátou zaměstnání.

Žalobce viní osm lidí z toho, že svým jednáním ovlivnili dotace za zhruba 1,5 miliardy korun. K ovlivnění mělo docházet například antidatováním některého dokumentu, nebo změnou v hodnocení jednotlivých projektů. V případě uznání viny hrozí obžalovaným od jednoho roku do dvanácti let vězení.

Jan Bachorík/CRo Sever


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*