Krátké filmy o akademicích z UJEP po roce opět na festivalu ELBEDOCK.

Foto: archiv UJEP
  •  

Ve čtvrtek 19. května v 11:00 hodin se v experimentálním prostoru bývalého protiatomového krytu BUNKR pod Mariánskou skálou v ulici Důlce budou promítat krátké filmy ze série krátkometrážních dokumentů #PŘÍBĚHUJEP. Projekce proběhne v rámci Mezinárodního filmového festivalu ELBE DOCK, který je soutěžní přehlídkou filmařů ze Střední Evropy a výběrem nejlepších světových filmů. Po loňském úspěšném uvedení prvních sedmi dílů unikátní dokumentární série z akademického prostředí se #PŘÍBĚHUJEP na ELBE DOCK vrací i letos, a to se třemi novými díly.

Nápad na realizaci dokumentární série mapující osobnosti ústecké univerzity se zrodil v rámci příprav loňských oslav 30. výročí založení ústecké univerzity. V letošním roce pokračují tvůrci série ve své neobvyklé, ale o to více osvěžující vědeckopopularizační misi s přímočarým cílem přiblížit vědu lidem prostřednictvím lidí.

Dokumentární série #PŘÍBĚHUJEP

Kdo jsou vědci pohybující se za zdmi budov kampusu ústecké univerzity? Víme o nich, že se věnují výzkumu, přednáší, vyučují… Ale co snídají? Jak bydlí? Co se jim v noci zdá? A po čem touží? Jaké myšlenky a tvůrčí impulsy se rodí v srdci postindustriálního města, v komplikovaném regionu, na hranici s Německem a v obklopení divokou přírodou?

„Série krátkometrážních filmů #PŘÍBĚHUJEP odpovídá na tyto otázky formou dokumentárních portrétů akademiků, absolventů a studentů Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Zavrtává se do soukromí intelektuální špičky Ústeckého kraje, a poodhaluje tak představu o budoucnosti regionu, který se postupně oprošťuje od své průmyslové minulosti a nerozhodně přešlapuje na rozcestí k budoucnosti,“ vysvětluje jedna z tvůrců dokumentární série Anna Škopková.

Právě na těchto lidech bude možná záležet, jestli se Ústecký kraj vydá cestou úzké technologické specializace nebo se pokusí o skutečně spravedlivou transformaci rozvíjející celou šíři oborů, od technických, přes socioekonomické až po kreativní.

Pozvání na ELBE DOCK

Koho život lidí z univerzity Ústeckého kraje zajímá, rozhodně nebude návštěvy festivalu ELBE DOCK litovat. Nahlédne nejen pod pokličku vysokoškolského světa severu Čech, ale setká se zároveň s profesionálním přístupem k propagaci studia, vědy a umění, který není v akademickém prostředí zcela obvyklý. Dne 19. května od 11:00 hodin budou na programu nové díly série #PŘÍBĚHUJEP.

Festival dále nabídne pohled na současnou tvorbu v oblasti krátkometrážních filmů a zajímavý doprovodný program. Více informací o programu a místech na festivalovém webu.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*