Krematorium v Ústí nemůže od začátku roku spalovat nebožtíky, vozí je jinam

  •  

Ústecké krematorium od nového roku provozuje jiná firma. Ačkoli koncesní řízení města na správu a provoz vyhrála společnost Krematorium Ústí nad Labem, v žádné ze tří pecí však nemůže spalovat nebožtíky. Problém je především ve vlastnictví pecí, ale také ve stavu celé budovy.

Podle Jiřího Šauera, majitele firmy Krematorium Ústí nad Labem, se i v novém roce pohřby v krematoriu konají, ale nebožtíky nelze spalovat, proto je prozatím vozí k žehu do jiných zařízení.

Původní firma Memory in Memory měla krematorium v pronájmu od roku 1997. Ve smlouvě měla, že pořídí novou pec, kterou převede na město, ale v aktualizované smlouvě z roku 2005 však stojí, že o výkup kremační pece za 1 korunu mohlo město firmu Memory in Memory požádat nejdříve 30. 11. 2015. Jenže to se, podle právního zmocněnce firmy Petra Rambouska, stalo až 3. 1. 2018, po promlčení.

Firma momentálně čeká na techniky, kteří by měli provést kontrolu pecí, a pak je bude moci od města převzít. Dvě pece, které patří městu, jsou ještě ze socialistické éry. Jedna je však nefunkční a druhá byla dosud využívána jako záložní. Předseda Asociace pohřebních služeb Jaroslav Mangl při předávání budovy upozornil na to, že pec nemá revizi, a proto ji nemůže nikdo používat.

Nejnovější pec řízená počítačem není majetkem města, ale předchozího nájemce.  Firma je ochotná městu pec prodat, ale určitě ne za korunu. Nabídku pošle městu příští týden a bude v řádech milionů.

Zástupci města Ústí nad Labem zatím odmítli situaci podrobně komentovat. Mluvčí města Romana Macová na opakované dotazy Českého rozhlasu Sever jen napsala, že v rámci předávání krematoria se řeší všechny související záležitosti. Ve věci odkupu pece podle ní město nepochybilo.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*