Kult: Bude nám umělá inteligence kázat víru?

  •  

Kult, spolek připravuje na letošní podzim premiéru autorského projektu Deus Ex Machina podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním tématem je propojení umělé inteligence, digitálních medií a kostelů.

Unikátní autorská site-specific inscenace Deus Ex Machina se bude zabývat problematikou světa, kde se stroje umí samy rozhodovat, umělá inteligence získá moc nad rozhodováním člověka a kde definuje nový optimalizovaný svět a nového člověka v něm. Kdo je bůh v 21. století a kdo bude bohem ve století následujícím?

Odosobněný svět algoritmů, který ze své podstaty vede k unifikaci a potlačování odlišností, bude uměleckou paralelou k trendu, kdy většinová společnost klade důraz na efektivitu a univerzalitu na úkor různorodosti, originality a jedinečnosti.

Producent Honza Kvasnička oslovil ke spolupráci Štěpána Gajdoše jakožto režiséra projektu a Filipa Nuckollse k jeho dramaturgii. Filip Nuckolls je s Kultem úzce spjatý, v jeho režii vznikl například projekt Kredenc, Bermudský Δ i inscenace V hlavě Edvarda Beneše. Gajdoš je zase na ústecké scéně známý režií inscenace Harila aneb čtyři z punku a pes v Činoherním studiu.

Projekt Deus Ex Machina bude kombinovat pohybové divadlo a nová média. Autoři projektu si pokládají otázky. Co se stane, až umělá inteligence překročí pomyslnou hranici a osamostatní se? Co dělá člověka člověkem? Co je to duše? Chtějí zdůraznit různorodost, která je neodmyslitelným rysem lidské společnosti a vytváří pestrý a bohatý svět, který rozšiřuje možnosti volby.

„Premiéra inscenace proběhne v říjnu a následně ji máme v plánu uvést celkem dvacetkrát. Speciálně pro tento projekt vybereme šest kostelů, které již nejsou využívány ke svému původnímu účelu. Zpřístupníme zážitek z moderní divadelní produkce a atmosféru místa v novém kontextu,“ říká producent projektu Honza Kvasnička.

Inscenace Deus Ex Machina bude určena jak dospělým, tak i studentům či seniorům. Premiéra inscenace se uskuteční 1. října v Kostele apoštola Pavla v Ústí nad Labem v rámci festivalu KULT.

Produkci projektu Deus Ex Machina zajišťuje KULT, spolek, který v Ústí nad Labem mimo jiné pořádá divadelní festival KULT. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Vstupenky je možné koupit na www.festivalkult.cz.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*