Květoslava Čelišová: Chceme moderní a bezpečné Ústí

  •  

Žena v čele Ústí? Na post primátorky komunisté nominovali bývalou poslankyni a učitelku Květoslavu Čelišovou. Podle ní se Ústí musí stát moderním, bezpečným a univerzitním městem.

Chcete z Ústí udělat moderní město. Co to přesně znamená?

Ústí se musí stát hlavním městem kraje. Musí být přívětivější pro obyvatele i návštěvníky. Centrum by mělo být místem, kde se setkávají lidé. Mírové náměstí je zatím jen přestupní stanicí MHD. Oslovíme odborníky, kteří dokážou navrhnout ideu Přívětivého města. Chceme, aby moderní Ústí mělo například regionální galerii, aby se rozšířila knihovna. Chceme zrealizovat řadu projektů, jako je autobusové nádraží, páteřní cyklostezka nebo rekreační plochy pro obyvatele na Mariánské skále, na nábřeží, lesopark na Větruši a počítáme i s budoucím využitím kamenolomu v centru města. Důležitou součástí života Ústí je univerzita. Dostavba kampusu je sice v gesci ministerstva školství, ale některá zařízení, by měla počítat se studenty a pedagogy. Ústí by mělo být univerzitním městem v tom pravém slova smyslu tak, jak je tomu v zahraničí například Granadě. Ta má pověst mladého a dynamického města a univerzitní život je tam úzce spjatý a propojený s městem a jeho obyvateli.

Jak chcete ochránit seniory v Ústí před takzvanými šmejdy?

Senioři tvoří podstatnou část našich spoluobčanů a zaslouží si naší úctu a pozornost. Chceme zprostředkovat místa, kde by se mohli setkávat, pořádat debaty a zaměřit se na prevenci. Pro seniory, kteří už podlehli nátlaku šmejdů, počítáme s bezplatnou právní pomocí. Pro osaměle žijící starší občany chceme zajistit bezpečnostní alarmy, které pomohou při ohrožení bezpečnosti, ale i při náhlém zhoršení zdravotního stavu. Chceme zachovat bezplatnou přepravu v MHD, slevy na kulturní a sportovní akce.

Jak chcete řešit „díru“ na Mírovém náměstí?
Město musí být v řešení této věci mnohem aktivnější. Musí tlačit na nápravu. Tento prostor je v nejexponovanější části intravilanu centra a zaslouží si urychlené dořešení. A zatím nikdo neudělal první krok – dohodu s vlastníkem. Mně osobně by se tam namísto další betonové stavby líbilo místo se zelení, lavičkami, kašnou, ale uvidíme.

Kolik míst v mateřských školách chcete vytvořit?

Tolik, kolik je třeba. Budeme jednat s podnikateli o možnostech podnikových MŠ a město rozšíří stávající budovy o nové učebny. Ale poněkud v pozadí zůstává jiný problém. Silné ročníky dětí přecházejí na základní školy, a tato situace bude postupně narůstat. I tady musí město urychleně hledat řešení. Momentálně je volná jedna škola v ulicích Hornická-Stará, pro kterou kraj hledá využití.

Navrhujete spojit zpoplatnění parkování ve městě s časově omezeným jízdným pro MHD. Jak si to představujete?

Na hlavních příjezdových směrech do města by vyrostla parkoviště a doklad o uhrazení parkovného by současně platil jako jízdenka pro MHD. Podobně to funguje, když jezdíte do Prahy. Spousta lidí nechává auto Na Proseku nebo v Letňanech a po centru města se pohybuje metrem.

Máte záměr obnovit autobusové nádraží. Jak toho chcete dosáhnout?

Máme rozpracovány celkem tři varianty, jejichž jednotícím prvkem je soustředění linkové dopravy na jediné místo, které bude zřetelně označené a kde budou mít cestující odpovídající zázemí.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*