Lékařská poradna Jiřího Madara

Hezké počasí láká ven všechny sportovce, ať už cyklisty, turisty nebo in-line bruslaře. Jak však ukazují zdravotnické statistiky, s rostoucím počtem vyznavačů těchto sportů roste také počet úrazů, ke kterým při nich dochází.

Jaké jsou nejčastější úrazy v souvislosti s cykloturistikou a sportováním na jaře? Jaké nejhorší případy z praxe jste zažil?

Za poslední roky se počet úrazů na kolech výrazně snížil. Je to hlavně díky používání ochranných helem a dle mě i rozvojem cyklostezek, kde cyklisté nepřijdou do kontaktu s automobily. Nejhorší úrazy byly a jsou srážky cyklisty s automobily, ty končí nejhoršími poraněními.

Nejčastějšími úrazy na kole jsou otřesy mozku nebo poranění krční páteře, tzv. „asfaltové lišeje“ tedy odřeniny, tržné rány, poranění kloubů, svalů a různé typy zlomenin. Třeba pro in-line brusle jsou typické a hodně časté zlomeniny zápěstí. Při větších poraněních je samozřejmostí ihned navštívit nemocnici a nechat se odborně ošetřit.

Zastavím se u banálního poranění – tedy oděrky. Je potřeba je nepodcenit, jelikož jsou znečištěny nečistotami ze silnic a mohou být dokonce kontaminovány různými mikroorganizmy. Proto, aby nevznikly závažnější komplikace je nutno je důkladně omýt a vydesinfikovat. Nadále je sledovat, a pokud by červenaly a přidaly se i teploty, tak ihned navštívit lékaře.

Nejčastější příčinou pádů je asi nepozornost a přecenění vlastních sil. Proto je fakt dobré se na jízdu soustředit, nepřeceňovat své schopnosti a nejezdit riskantně hlavně v zatáčkách. Viděl jsem již mnoho poranění ať akutních nebo trvalých následků, ale co mnou vždy nejvíce otřese, jsou poranění dětí na kole.

Proto bych chtěl na závěr apelovat na rodiče. Dávejte na děti při jízdě na kole pozor. Pokud jej vezete na sedátku, na nosiči nebo na štangli, vždy použijte pevné opěrky pro nohy. Poranění vzniklé strčením nohy do drátů kola je velice nepříjemné a hlavně zbytečné.

MUDr. Jiří Madar
Ortopedická ambulance
Klinika TORNERO s.r.o.
Rembrandtova 382/6, Ústí nad Labem
www.tornero-ul.cz

 

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*