Libor i Adéla jsou k vidění ve venkovním výběhu

Foto: Nikola Roštejnská
  •  

V ústecké zoo se konalo tradiční stěhování aligátora Libora do venkovní expozice. Oproti předchozím rokům byl však letošní jedinečný, kromě téměř padesátiletého samce se do venkovního výběhu navíc přesunula samice Adéla, kterou chová ústecká zoo od roku 2013.

Na začátku roku došlo v prostorách zimoviště ke spojení obou aligátorů. Jelikož je samice Adéla podstatně menší než samec, panovaly obavy o jejich vzájemné soužití. „Obě zvířata si navzájem sedla a již během zimování spolu pobývala ve stejné expozici. Docházelo také k některým rituálům spojeným s pářením a společným partnerským životem,“ říká zoolog Lukáš Štěrba. „Zimoviště aligátorům vyhovuje, jelikož se v prostorách udržuje stálá teplota nad 25 °C a je simulováno léto na jihu USA, kde tento druh ve volné přírodě žije. Patřičné teplo napomáhá denní aktivitě zvířat a lepšímu příjmu potravy, kterou tvoří zejména hovězí maso, kuřata, sladkovodní ryby a kvůli přísunu vápníku i vepřová kolínka,“ doplňuje chovatelka Jana Bárnetová.

Jejich „letní byt“ prošel změnou, která zahrnovala zvýšení hrazení a opatření tří pohledových skel dle požadavků EAZA. Díky tomu budou moci pohodlně pozorovat aligátoří pár děti i návštěvníci menšího vzrůstu. Samotný transport proběhl zcela standardně.

Aligátoři byli postupně po jednom pomocí vodícího lana se smyčkou navedeni do přepravní bedny a převezeni k venkovnímu výběhu. U venkovního výběhu je od roku 2010 umístěn kamerový systém, který upozorňuje strážní službu na neukázněné návštěvníky, kteří nerespektují klid zvířat a svým nevhodným chováním jako je házení kamenů či jiných předmětů se snaží docílit pohybu aligátorů. Protože již v minulosti došlo k několika zraněním, je celý prostor permanentně monitorován skoro deset let.

„Aligátor Libor přišel do zoo v roce 1974 ve věku cca 3 až 4 let a je služebně nejstarším zvířetem naší zoo. Byl tehdy zakoupen od soukromého chovatele za 670 korun československých. V současnosti se zvířata však nenakupují, ale probíhají výměny v rámci zoologických zahrad. Adéla k nám přišla ze záchranného centra plzeňské zoo. Spolu se třemi dalšími samicemi byla zabavena soukromému chovateli, u kterého byly kontrolou zjištěny nevhodné podmínky k chovu,“ uzavírá vedoucí útvaru kontaktu s veřejností Nikola Roštejnská.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*